REGION Europy nr32
Archiwum artykułów - REGION Europy nr32.
» Plakaty ZŁA
W Görlitz i Dreźnie zawisły plakaty wyborcze NPD z nacjonalistycznymi hasłami, m.in. „Praca dla Niemców”, oraz antypolskimi, jak „Zatrzymać inwazję Polaków” (foto). Stało się to zanim Niemcy otworzą swój rynek pracy dla Polski i innych państw przyjętych pięć lat temu do UE. Policja czy prokuratura nie ścigała działaczy Niemieckiej Partii Narodowej (NPD). Ani niemieckie państwo, ani lokalny samorząd natychmiast po ukazaniu się plakatów (około 13 maja) nie interweniowały. Dopiero po nagłośnieniu sprawy przez polskie lokalne i ogólnokrajowe media zaczęto się przyglądać afiszom.
» Powstanie Warszawskie
1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 do walki z Niemcami stanęło 25 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej oraz innych oddziałów. Mimo przeważających sił niemieckich oraz wrogiej obojętności Sowietów, słabo uzbrojeni powstańcy przez ponad dwa miesiące ofiarnie walczyli z totalitarną machiną wojenną nazistowskich Niemiec. W trakcie 63 dni walk Powstańcom udało się opanować znaczne obszary miasta i zadać wrogowi poważne straty. Niestety, w obliczu decyzji Stalina o wstrzymaniu sowieckiej ofensywy na zachód i braku jakiejkolwiek pomocy ze wschodniego brzegu Wisły, polskie władze zostały zmuszone do podpisania kapitulacji.
» Gwiazdy z Hollywood i biznes
Każdy, kto odwiedzi Görlitz, nie tylko przekroczy 15. południk, znajdujący się na miejskim moście granicznym na Nysie Łużyckiej, ale spotka się także z architektoniczną i historyczną „Europą w pigułce”. Starówka w Görlitz jest niepowtarzalnym zbiorem wszystkich stylów architektonicznych ostatnich 500 lat. Można tu natknąć się na wspaniale zachowane lub odnowione dzieła architektury.
» Chadecja walczy o wypędzonych?
Niemieckie partie chadeckie, CDU i bawarska CSU, jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przyjęły wspólną odezwę, w której żądały potępienia wypędzeń. „Obowiązująca w Unii Europejskiej swoboda wyboru miejsca zamieszkania i osiedlania się, jest krokiem w kierunku urzeczywistnienia prawa do ojczyzny również dla niemieckich wypędzonych - we wspólnej Europie, w której narody i grupy narodowościowe mogą żyć razem zgodnie oraz bez dyskryminacji wynikającej również z przeszłości” - można przeczytać w odezwie, zatytułowanej „Na rzecz silnego głosu w Europie”. „Wypędzenia każdego rodzaju muszą zostać potępione na płaszczyźnie międzynarodowej, a naruszone prawa muszą zostać uznane” – postulowali niemieccy chadecy.
» Pałac Królewski we Wrocławiu
Wybór Pałacu Spätgena na muzeum, w którym zaprezentowane zostało 1000-letnie dziedzictwo historyczne i kulturowe stolicy Dolnego Śląska, nie jest dziełem przypadku. To nowe Forum Sztuki i Muzyki stać się powinno w najbliższej przyszłości najwartościowszą wizytówką stolicy Dolnego Śląska. Na tysiącach metrów kwadratowych stworzona została swoista „wizualizacja” losów miasta, okresów jego tryumfów i czasów upadku, momentów chwały i klęski. Bohaterami tej ekspozycji będą sami wrocławianie – poczynając od czasów średniowiecza po dzień obecny.
» Na granicy bólu i przyjemności
Są to kolejne techniki jego wykonywania. Rozróżniamy jeszcze między innymi masaż sportowy czy kosmetyczny. Są też inne wariacje na temat - masaż tajski, indonezyjski czy erotyczny. W każdym z jego rodzajów chodzi o pobudzenie tkanek najczęściej za pomocą rąk. Początki masażu, jako techniki terapeutycznej, sięgają starożytności. Już Hipokrates pisał o jego wykorzystaniu w różnych jednostkach chorobowych. Stosuje się je od wieków w Chinach czy Indiach.