• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Riese mroczny olbrzym

Jest noc z 17 na 18 sierpnia 1943 roku. Kilkaset alianckich bombowców dokonuje nalotu na Peenemünde, miejscowość nad morzem Bałtyckim. Cel to ośrodek produkcyjno-doświadczalny tzw. cudownej broni, rakiet V-1 i V-2. Kilka dni później Hitler podejmuje decyzję o przeniesieniu zakładów produkcyjnych, pracujących dla wojska, do podziemi. Prawdopodobnie wtedy Karkonosze i Góry Sowie wytypowano na obszar szczególnego znaczenia militarnego. Dlaczego? Po pierwsze, teren znajdował się poza zasięgiem alianckiego lotnictwa. Po drugie, z powodu budowy geologicznej gór, która po wydrążeniu tuneli zapewniała stabilny strop. Po trzecie, istniała rozbudowana sieć dróg ułatwiająca transport.

Mordercza budowa

Działania rozpoczęła się w roku 1943 i otrzymały kryptonim „Riese”, co po polsku znaczy „Olbrzym”. Prace prowadziła organizacja TODT, kierowana przez pupila Hitlera, głównego architekta III Rzeszy i ministra ds. uzbrojenia i przemysłu wojennego, Alberta Speera. Dysponował on olbrzymią armią robotników przymusowych i więźniów obozów koncentracyjnych (największy z nich to Gross Rosen niedaleko Strzegomia). Nakłady na budowę „Olbrzyma” doskonale opisał sam Speer: „Przedstawiłem Führerowi, że obecnie przy budowie kwater głównych zatrudnionych jest 28 000 robotników (…). Na budowę bunkrów w Kętrzynie (Wilczy Szaniec) wydano 36 milionów marek, na kompleks bunkrów ”Riese” koło Jedliny Zdroju 150 milionów marek. Na to przedsięwzięcie budowlane potrzebne było 237 000 m3 żelbetonu, 58 kilometrów dróg z sześcioma mostami i 100 km rurociągów. Sam ”Riese” pochłonął więcej betonu, niż w całym 1944 roku można go było podzielić dla całej ludności na budowę schronów przeciwlotniczych”. Więźniowie pracowali w ekstremalnych warunkach. Ginący z głodu, przemęczenia, chorób (około 60 osób dziennie), byli dodatkowo nieludzko traktowani przez SS. Wielu zginęło tragicznie pod zwałami skał. Początkowo zmarłych wywożono do Gross Rosen i tam palono; później grzebano w zbiorowych mogiłach (prawie 17 000 osób).

Całość w nowym wydaniu dostępnym w salonach EMPIK od 16.05.16

Foto: Jan Jędrzejczak

Źródło: REGION Europa 1/2016