• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Gwiazdy z Hollywood i biznes

Każdy, kto odwiedzi Görlitz, nie tylko przekroczy 15. południk, znajdujący się na miejskim moście granicznym na Nysie Łużyckiej, ale spotka się także z architektoniczną i historyczną „Europą w pigułce”. Starówka w Görlitz jest niepowtarzalnym zbiorem wszystkich stylów architektonicznych ostatnich 500 lat. Można tu natknąć się na wspaniale zachowane lub odnowione dzieła architektury.

Przystanek czy przystań?

Görlitz niestety postrzegane jest wciąż przez Polaków tylko jako położone blisko granicy miejsce do zrobienia fajnych zakupów i przystanek na drodze w głąb Niemiec. Teraz, po połączeniu autostrady A4 z niemieckim systemem dróg, wielu podróżnym z Polski niestety trudniej będzie zatrzymać się w tym arcyciekawym mieście. Mijając je w pośpiechu, popełnią duży błąd, ponieważ Görlitz ma niespotykaną gdzie indziej atmosferę i ducha. Jest niepowtarzalnym, świetnie zachowanym zbiorem wspaniałej architektury kilkuset lat Europy. Dlatego miasto już wielokrotnie „udawało” Paryż, Berlin czy Nowy Jork w znanych produkcjach filmowych, m.in. Hollywoodu. Ostatnią z nich, w części kręconą w Görlitz, był obsypany Oscarami film „Lektor” z Kate Winslet. Kolejna będzie produkcja Quentina Tarantino z Bradem Pitem w roli głównej, czyli słynne już „Bękarty wojny”. Znany reżyser i gwiazdy Hollywood pracowały jakiś czas w Görlitz i bardzo były zadowolone z pobytu w mieście nad Nysą. To właśnie ich połączyło – klimat i niezapomniany charakter starego miasta. Szlak „filmowy” dla Görlitz i jego przepięknych, odnowionych za wiele milionów euro uliczek przetarł Jackie Chan i film „W 80 dni dookoła świata”. Potem zrealizowano tu wiele produkcji, a gwiazdy światowego kina zawitały do Görlitz nie tylko „służbowo”, ale także prywatnie. Jak Nicolas Cage, którego fascynuje średniowieczny filozof – szewc Jacob Böhme. Dom tego wyjątkowego w światowej skali myśliciela znajduje się po polskiej stronie, w Zgorzelcu, tuż przy drugim moście łączącym te dwie części Euromiasta Zgorzelec- Görlitz.

Nicolas Cage i dom w Görlitz

Sławny aktor przyjechał do zasypanych śniegiem Görlitz i Zgorzelca zimą 2006 roku ze słonecznej Kalifornii tylko po to, aby zobaczyć gdzie żył i mieszkał ten wyjątkowy średniowieczny wizjoner. Po jakimś czasie Nicolas Cage kupił niedaleko Görlitz dom, jak mówią jedni, lub zamek, zdaniem innych. Ale nie tylko gwiazdy filmowe przybywają do tego pięknego miasta. Położenie geograficzne i bardzo dobre połączenia komunikacyjne oraz bliskość z Dreznem (100 km), Berlinem (250 km) czy Pragą (150 km), Wrocławiem (180 km) spowodowały, że Görlitz stało się atrakcyjne nie tylko dla małych i średnich przedsiębiorców z Polski (jest ich w tym mieście zarejestrowanych około 1000), ale także dla większych firm, jak kanadyjski Bombardier, produkujący dwupoziomowe wagony oraz lokomotywy. To w tych zakładach (choć pod inną nazwą) w 1931 roku wybudowano legendarny pociąg, który osiągnął szybkość 230 km na godzinę. Był to rekord świata, pobity na trasie Berlin – Hamburg, który utrzymał się przez ponad 20 lat. Pociąg nazwano „Fligende Hamburger”, czyli „Latający Hamburczyk”. Za czasów NRD produkowano tu m.in. salonki i wagony luksusowe także dla przywódcy Chin, towarzysza Mao. Ostatnio duże zakupy w Görlitz zrobiły Koleje Regionalne z Warszawy, i są z nich bardzo zadowolone. Nie tylko z jakości.

1,90 euro za m2 uzbrojonych gruntów

Inwestorów przyciąga nie tylko położenie miasta, ale także oferowane ceny za nieruchomości, które przyszli producenci mogą kupić już od 1,90 euro za metr kwadratowy. Są to grunty w pełni uzbrojone. W szkołach wyższych i średnich znajdujących się w Görlitz uczy się i studiuje prawie 4000 młodych ludzi. Bardzo wielu z nich pochodzi z Polski. Informatyka, budowa maszyn, turystyka czy kulturoznawstwo to najbardziej oblegane kierunki. Oczywiście jest także wiele do zrobienia w tym mieście, które niestety się wyludnia i starzeje. Ale ta „wada” może być zarazem szansą dla ludzi młodych, którzy chcą spróbować sił w biznesie i samodzielnie stanąć na nogi. W Görlitz czeka na nich kilka tysięcy wolnych i wyremontowanych mieszkań, a drugie tyle można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze i odnowić.

Kamienice za 15 000 euro

Na licytacjach całe kamienice można kupić za około 15 000 euro. Dziś koszty remontów w Niemczech, a tym samym w Görlitz, są jeszcze wysokie, ale po 2011 roku, gdy zniesione zostaną ograniczenia w swobodzie zatrudniania m.in. polskich czy czeskich fachowców i firm, sytuacja zmieni się radykalnie. To nadgraniczne miasto stanie się istnym Eldorado dla remontów i wynajmu mieszkań czy domów. Przykład, jaki dał Nicolas Cage, może być zaraźliwy i dlatego nie warto dalej czekać, bo za niecałe 2 lata będzie już za późno. Należy wykorzystać wolność zamieszkania i pobytu, jaką nam dała Unia Europejska, i spróbować może właśnie w tym wspaniałym i przyszłościowym mieście zacząć żyć, wykorzystując niepowtarzalną okazję. Gwiazdy Hollywoodu już to widzą; a może i Ty, Drogi Czytelniku dostrzeżesz to z korzyścią dla siebie i swojej rodziny?

Źródło: REGION Europy nr32