Twój REGION Europy nr8
Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr8.
» Rząd na szczęście nam nie przeszkadza
Przy autostradzie A4 na odcinku między Zgorzelcem a Bolesławcem angażujemy się w budowę 2 największych w Polsce zespołów MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych). Da to ponad 200 miejsc pracy.
» Miałem poczucie misji
Aktor może robić duble, w tym zawodzie tego nie ma, każdy błąd może kosztować utratę życia – mówi Tomasz Kaczmarek, znany jako Agent Tomek w rozmowie z Beatą Steć.
» Ułuda inwigilacji
Do niedawna okłamywano obywateli, iż namierzenie lokalizacji ich telefonu komórkowego jest bardzo trudne. Nie jest. W każdej chwili możliwe jest odtworzenie historii przemieszczania w minionych latach. Z jaką dokładnością? Zbyt dużą. W zależności od rodzaju służb, precyzja ta zaczyna się na dzielnicy, a kończy na metrach. Niech nie łudzi się też nikt, że zmiana karty SIM uchroni go przed identyfikacją.
» Dziennikarz na wojnie
Podczas wojny w Wietnamie nie było żadnej cenzury. Było to niemożliwe. Cena wolności w przekazie informacji z Wietnamu, Laosu i Kambodży to obok 53 000 amerykańskich żołnierzy także 138 reporterów, którzy zginęli w czasie wykonywania swojego zawodu — mówi Randy Braumann, znany jako Congo Randy.
» Jak zatrudnia się pracownika w Niemczech?
Ważne nie tylko dla chcących podjąć pracę w Niemczech ale także dla polskich firm w tym kraju, które zechcą zatrudnić Polaka. Pracownik po znalezieniu pracodawcy i ustaleniu z nim zasad oraz warunków pracy i płacy powinien otrzymać i podpisać umowę o pracę. Umowa będzie w języku niemieckim. Tu rada, aby dać ją do tłumaczenia wcześniej (dużo tanich ofert na takie usługi znajduje się w internecie). W Niemczech zawarcie umowy o pracę może przybrać także ustną formę, ale ze względu możlwe (jak to w życiu bywa) późniejsze komplikacjie oraz wagę dowodu w sądzie pracy powinno się ją sporządzić na piśmie. Może ona być zawarta na czas określony lub nieokreślony Umowę o pracę na czas określony można zawrzeć na okres do dwóch lat i w tym czasie wolno ją przedłużyć najwyżej trzykrotnie.
» Opuszczą Polskę na zawsze?
W dniu Święta Pracy i siódmą rocznicę przystąpienia naszego kraju do wspólnoty, Niemcy otworzyły rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE, w tym Polski. Do pracy za Odrę i Nysę Łużycką może wyjechać w ciągu najbliższego miesiąca co najmniej kilka tysięcy Dolnoślązaków, i to tylko z powiatów nadgranicznych. Oprócz Niemiec od tego dnia możemy również legalnie pracować w Austrii.