• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr8

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr8.

» Rząd na szczęście nam nie przeszkadza

Przy autostradzie A4 na odcinku między Zgorzelcem a Bolesławcem angażujemy się w budowę 2 największych w Polsce zespołów MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych). Da to ponad 200 miejsc pracy.

» Miałem poczucie misji

Aktor może robić duble, w tym zawodzie tego nie ma, każdy błąd może kosztować utratę życia – mówi Tomasz Kaczmarek, znany jako Agent Tomek w rozmowie z Beatą Steć.

» Ułuda inwigilacji

Do niedawna okłamywano obywateli, iż namierzenie lokalizacji ich telefonu komórkowego jest bardzo trudne. Nie jest. W każdej chwili możliwe jest odtworzenie historii przemieszczania w minionych latach. Z jaką dokładnością? Zbyt dużą. W zależności od rodzaju służb, precyzja ta zaczyna się na dzielnicy, a kończy na metrach. Niech nie łudzi się też nikt, że zmiana karty SIM uchroni go przed identyfikacją.

» Dziennikarz na wojnie

Podczas wojny w Wietnamie nie było żadnej cenzury. Było to niemożliwe. Cena wolności w przekazie informacji z Wietnamu, Laosu i Kambodży to obok 53 000 amerykańskich żołnierzy także 138 reporterów, którzy zginęli w czasie wykonywania swojego zawodu — mówi Randy Braumann, znany jako Congo Randy.

» Jak zatrudnia się pracownika w Niemczech?

Ważne nie tylko dla chcących podjąć pracę w Niemczech ale także dla polskich firm w tym kraju, które zechcą zatrudnić Polaka. Pracownik po znalezieniu pracodawcy i ustaleniu z nim zasad oraz warunków pracy i płacy powinien otrzymać i podpisać umowę o pracę. Umowa będzie w języku niemieckim. Tu rada, aby dać ją do tłumaczenia wcześniej (dużo tanich ofert na takie usługi znajduje się w internecie). W Niemczech zawarcie umowy o pracę może przybrać także ustną formę, ale ze względu możlwe (jak to w życiu bywa) późniejsze komplikacjie oraz  wagę dowodu w sądzie pracy powinno się ją sporządzić na piśmie. Może ona być zawarta na czas określony lub nieokreślony Umowę o pracę na czas określony można zawrzeć na okres do dwóch lat i w tym czasie wolno ją przedłużyć najwyżej trzykrotnie.

» Opuszczą Polskę na zawsze?

W dniu Święta Pracy i siódmą rocznicę przystąpienia naszego kraju do wspólnoty, Niemcy otworzyły rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE, w tym Polski. Do pracy za Odrę i Nysę Łużycką może wyjechać w ciągu najbliższego miesiąca co najmniej kilka tysięcy Dolnoślązaków, i to tylko z powiatów nadgranicznych. Oprócz Niemiec od tego dnia  możemy również legalnie pracować w Austrii.