• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Jak zatrudnia się pracownika w Niemczech?

Ważne nie tylko dla chcących podjąć pracę w Niemczech ale także dla polskich firm w tym kraju, które zechcą zatrudnić Polaka. Pracownik po znalezieniu pracodawcy i ustaleniu z nim zasad oraz warunków pracy i płacy powinien otrzymać i podpisać umowę o pracę. Umowa będzie w języku niemieckim. Tu rada, aby dać ją do tłumaczenia wcześniej (dużo tanich ofert na takie usługi znajduje się w internecie). W Niemczech zawarcie umowy o pracę może przybrać także ustną formę, ale ze względu możlwe (jak to w życiu bywa) późniejsze komplikacjie oraz  wagę dowodu w sądzie pracy powinno się ją sporządzić na piśmie. Może ona być zawarta na czas określony lub nieokreślony Umowę o pracę na czas określony można zawrzeć na okres do dwóch lat i w tym czasie wolno ją przedłużyć najwyżej trzykrotnie.

Okres próby – szczególne     położenie wobec pracodawcy

Podobnie jak w Polsce pracodawca stosuje zasadę sprawdzenia pracownika w okresie próbnym. Przez pierwsze miesiące (od trzech do sześciu) pracownik znajduje się w szczególnym położeniu wobec pracodawcy. W tym czasie w relacjach między pracodawcą a pracobiorcą obowiązują skrócone terminy wypowiedzenia umowy o pracę: minimum dwa tygodnie. Po upływie tego czasu próbnego minimalny ustawowy okres wypowiedzenia wydłuża się do czterech tygodni. Należy pamiętać, że termin wypowiedzenia pracy przez pracodawcę wydłuża się wraz ze stażem pracy. Opisywana sytuacja to modelowy przykład. Stosuje się go tam, gdzie nie istnieją branżowe układy między związkami zawodowymi a zrzeszeniami pracodawców. W małych i średnich niemieckich firmach rzadko działają związki zawodowe i tam stosowany powinien być model, o którym napisałem.

Kasa chorych – waże ubezpieczenie dla pracownika

Po spisaniu umowy i złożeniu danych osobowych pracodawcy, pracownik musi podać wybraną przez siebie kasę chorych a pracodawca go w niej zameldować. Ma on na to dwa tygodnie. W przypadku zatrudnienia z płacą do 400 euro pracodawca melduje pracownika  w specjalnej kasie ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby zatrudniony podpisał oświadczenie o innych wykonywanych przez niego pracach, a także o jego wyborze lub rezygnacji z opcji dodatkowego opłacania składek na ubezpieczenie rentowe. Pracodawcy z branż o podwyższonym stopniu ryzyka zatrudniania "na czarno" (np. budownictwo, hotele, restauracje, spedycja – ta lista jest dłuższa) mają obowiązek już w pierwszym dniu zatrudnienia złożyć skrócony meldunek do urzędu ubezpieczeń rentowych. Pracownik jest zobowiązany do noszenia przy sobie kopii meldunku wraz z dokumentem potwierdzającym jego tożsamość.

Całość w nowym wydaniu Gazety Polsko-Niemieckiej Twój REGION Europy

Źródło: Twój REGION Europy nr8