• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr2

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr2.

» EUROPAMARATHON 2010

6 czerwca, z görlitzkiego Klosterplatz jak co roku wystartują uczestnicy Europamarathonu, organizowanego przez Europamarathon Görlitz-Zgorzelec e.V. i Biegowe Stowarzyszenie EDI-TEAM Zgorzelec. Organizatorów finansowo i organizacyjnie wspiera m.in. Burmistrz Miasta Zgorzelec. W ubiegłorocznym maratonie wzięło udział przeszło 1400 zawodników. W tym roku, na ogłoszone niedawno zapisy, odpowiedziało już ponad sześciuset biegaczy.

» Festiwal piosenki angielskiej

W tym roku organizatorzy zaprosili do udziału wykonawców ze szkół podstawowych i gimnazjów ze Zgorzelca, a także z zaprzyjaźnionej szkoły w Niemczech. Patronem konkursu był Urząd Miasta w Zgorzelcu, który sfinansował nagrody dla uczestników. Nad całością czuwał anglista Radosław Dorniak. Uczniowie walczyli w kategorii najlepszy solista i zespół. Dominował współczesny repertuar, ale nie zabrakło też starszych utworów. Jury oceniało przede wszystkim poprawność językową wykonywanego utworu, śpiew, kostium i ogólną prezentację na scenie.

» WRO-EURO – prasowe „Wrota Europy” w naszym regionie

Dolnośląskie Stowarzyszenie Prasy Regionalnej „WRO-EURO Wrota Europy” założone zostało na początku 2008 r. i grupuje osoby zawodowo związane z prasą regionalną Dolnego Śląska. Pomysłodawcami i twórcami stowarzyszenia byli: Andrzej Ploch (Karkonosze-Wrocław), Zdzisław Szostek (Gazeta Powiatowa Dolny Śląsk-Zgorzelec), Krzysztof Rządkowski (Gazeta Piastowska-Legnica/Wrocław) i Waldemar Gruna (Magazyn Polsko-Niemiecki REGION Europy-Zgorzelec/Görlitz).

» Falstart w Plaza Zgorzelec

W dniu 18 marca br. w Zgorzelcu  zaplanowano wielkie otwarcie nowego centrum handlowego. Jest godz. 13.00, wg zapowiedzi powinno nastąpić uroczyste otwarcie wielkiej inwestycji inwestorów z Izraela. Zaproszeni goście (także z USA) oczekują na przybycie Dyrektora Generalnego i Zarządzającego „Plaza Centers” Ran’a Shtarkman’a . Po ok. 30, min. pojawia się on, ze współpracownikami po czym ogłaszany jest jest komunikat nakazujący opróżnienie z samochodów parkingu przed centrum. Następuje konsternacja ale po następnych 30 min. parking jest pusty. Przybywa Dyrektor „Plaza Centers” pan Mazor.

» OSACZONY przez polityków i media

Na okładce nadąsane zdjęcie Lecha Kaczyńskiego i tytuł „Prezydent jest zły”, z podtytułem „Nastroje głowy państwa stały się poważnym problemem politycznym”, gwarantowały sprzedaż tygodnika „Polityka” (foto). W jednym z wywiadów Maria Kaczyńska martwiła się, że nie wiadomo, z jakich przyczyn Lech Kaczyński ma złą prasę. — A przecież tak bardzo się z mężem staramy. Niestety, politycy i dziennikarze bezlitośnie osaczali Prezydenta RP. Bili w najczulsze jego miejsce, w godność człowieka.