• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Tajemnica snu

Przez wiele lat uważano, że śnimy tylko w tzw. fazie REM, kiedy mózg intensywnie pracuje, a sen nie jest zbyt głęboki. Najnowsze badania wskazują, że sny miewamy także w fazie głębokiej. Osoby obudzone w fazie REM często potrafią opisać swój sen, który zawsze ma jakąś fabułę. Sny z fazy głębokiej to ciąg niepowiązanych ze sobą obrazów, a śniący nie przypomina sobie marzeń sennych.

Sen jest konieczny?

Tak, jest potrzebny do regeneracji organizmu i jego sił witalnych. Podczas snu uspakaja się rytm serca i reguluje ciśnienie. Także mózg odpoczywa i pracuje jednocześnie. Segreguje do poszczególnych “szufladek” wydarzenia, myśli – układa je w logiczną dla człowieka całość. Dlatego tak często mówimy “prześpij się z problemem”. Sen jest też wentylem bezpieczeństwa dla całego organizmu, a przede wszystkim dla mózgu i systemu nerwowego. Pomaga rozładować napięcia i oczyścić się ze złych emocji.

Proroczy sen

Często uważa się, że ze snów można wyczytać przyszłość. Czasami ktoś mówi: „śniło mi się, że tak się stanie”. To znaczy, że sny są lustrem, w którym odbija się to, co wiemy, to, czego pragniemy i to, czego się obawiamy. Wydaje się, że w czasie snu następuje analizowanie szczegółowych podświadomie zarejestrowanych informacji i tworzenie przekazu także dla podświadomości czyli tzw. intuicji. Sen często obrazuje ten przekaz, ale nie zawsze. Dlatego tylko niekiedy zdarzają się tzw. prorocze sny. Najczęściej występują w czasie stresów i ważnych dla danej osoby wydarzeń. W czasie, gdy jesteśmy w trakcie podejmowania bardzo ważnej dla nas decyzji. Mózg wykorzystuje wtedy zawarte w pamięci wiedzę i doświadczenia nie tylko nasze, ale także przekazane nam w rozmowach, czy pozyskane z książek lub filmów.

Mózg jest niepowtarzalny

Zygmunt Freud, twórca psychoanalizy, kierunku psychologicznego zbudowanego na analizie snów, uważał, że mają one wartość jawną i utajoną. Wartość jawna twojego snu to czarny kot. Wartość utajona - lęk przed porażką. Często wartość utajona snu jest dla nas zagadką. Warto wiedzieć, że każdy z nas ma własny sennik, na podstawie którego można próbować rozszyfrować marzenia senne. Analizując sny, musimy odwoływać się do swoich wspomnień i swojego systemu wartości. Dlaczego? Zawartość informacyjna naszego mózgu jest jedyna i niepowtarzalna. To jest baza na jakiej powstają sny.

Po co ta analiza?

Często odnalezienie znaczenia snu pomaga nam zrozumieć własne emocje. Od niedawna w Polsce stosowana jest analiza snów, zwana na Zachodzie dream-coachingiem. Nie ma nic wspólnego z przewidywaniem przyszłości czy wróżbiarstwem. Terapeuta i pacjent na podstawie rozmowy wspólnie dociekają i analizują znaczenie snu. Specjalista zadaje pytania pomocnicze i pomaga zinterpretować sen. Dzięki analizie możemy zrozumieć aspekty naszego ja, pokonać lęki i poznać nasze pragnienia. Podświadomość jest skarbnicą wiedzy o nas samych i naszym otoczeniu. Warto czasami się w nią wsłuchać, po to aby lepiej żyć dla siebie i innych – każdego dnia.

Wskazówki aby poprawić sen

Zrelaksuj się przed zaśnięciem

Stres tylko Cię wycieńcza i wnosi spustoszenie w Twój sen. Znajdź coś w rodzaju „przedsennego rytuału”, żeby zerwać połączenie między całodziennym stresem a porą spania. Regularne ćwiczenia pomogą Ci w zmaganiach przy zasypianiu. Czas trwania i intensywność ćwiczeń zdają się grać główną rolę w oddziaływaniu na sen. Jeżeli jesteś osobą, która po ćwiczeniach staje się bardziej aktywna, lepiej nie ćwicz wieczorem. Według najnowszych badań regularne poranne ćwiczenia mogą nawet ulżyć w bezsenności.

Jedz prawidłowo i śpij twardo

Staraj się nie iść spać głodnym, ale unikaj ciężkich posiłków przed snem. Przepełniony żołądek może nie pozwolić Ci zasnąć. Jednak niektóre pokarmy mogą pomóc np. mleko zawiera tryptofan, który działa nasennie. Inne pokarmy wspomagające sen to tuńczyk, halibut, dynia, karczochy, awokado, migdały, jajka, brzoskwinie, orzechy włoskie, morele, owies, szparagi, ziemniaki , gryka i banany. Staraj się też nie pić niczego po godzinie 20.00, to uchroni Cię przed nocną wędrówką do łazienki.

Ogranicz nikotynę

Palenie przed zaśnięciem, chociaż może wydaje się relaksujące, w rzeczywistości umieszcza w krwi środek pobudzający - nikotynę. Efekty działania nikotyny są podobne do wpływu kofeiny na organizm ludzki. Nikotyna też może utrzymywać człowieka w aktywności, pozostając we krwi do 14 godzin. Powinno się jej unikać przed snem i w czasie nocnych przebudzeń.

Źródło: REGION Europy nr23