• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr16

Archiwum artykułów - REGION Europy nr16.

» Muzeum Śląskie w Görlitz

W dniu 13.05.06 uroczyście otwarto Muzeum Śląskie w Görlitz. Właścicielem jego jest Fundacja Muzeum Śląskiego, która została założona przez Republikę Federalną Niemiec, Wolny Kraj Saksonię i Ziomkostwo Śląska. Jednym z członków Rady Fundacji jest Rudi Pawelka – szef Ziomkostwa Ślązaków oraz założyciel Powiernictwa Pruskiego, które żąda zwrotu dawnych ziem niemieckich i innych nieruchomości należących przed II wojną światową do Niemców i III Rzeszy. Fundacja ma otrzymać na funkcjonowanie muzeum około 40 milionów euro. Na dzień dzisiejszy otrzymała już około 19 mln euro. Wśród członków Rady Fundacji oraz w Zarządzie nie ma żadnego Polaka czy Czecha. Tylko w Naukowej Radzie Doradczej jest jeden nasz rodak – profesor z Wrocławia.

» Porażka dodaje sił

B.S. Co przesądziło o Twojej przeprowadzce ze Zgorzelca do Warszawy? Czy miałaś jakiś punkt zaczepienia w stolicy?
Marta: Nie. To była spontaniczna decyzja. Zawsze chciałam docelowo mieszkać w Warszawie. Pobyt w Niemczech miał zwiększyć moje kwalifikacje. Poznałam tam język niemiecki od strony praktycznej i przywiozłam europejską maturę. Myślałam, że skończę tam studia i będę dysponowała dokumentami, by zdobyć lepszą pracę, dlatego wyjechałam do Niemiec. Konkurs Miss Polonia pomógł mi w podjęciu decyzji, która zapadła bardzo szybko. Rodzice nigdy nie odwodzili mnie od moich pomysłów, aczkolwiek zawsze dość sceptycznie podchodzili do niektórych spraw. Wiem, że chcieliby, abym została w Zgorzelcu. Sami jednak też mają świadomość, że to nie miałoby sensu. Ponieważ tam nie ma uczelni na której chciałabym studiować, pracy i takich możliwości jakie oferuje stolica.

» Dokąd zmierzamy?

O europejskich wyzwaniach, niepokojach, nadziejach i wątpliwościach rozmawiali w zgorzeleckim klubie zaproszeni przez Gazetę Powiatową, Gazetę Polską i nasz REGION licznie zgromadzeni goście. Podsumowaniem dyskusji była opinia, że prawdziwie dobre kontakty z Niemcami z Görlitz musimy budować poczynając od szkół i przedszkoli. Tak kierować dziećmi i młodymi ludźmi, by bagaż historii i nieufności zamieniać na zwykłe codzienne i normalne międzyludzkie kontakty.