• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Pięć reguł zdrowego stylu życia

Bądź panem swojego samopoczucia! Okazuje się, że największy, bo aż 50% wpływ na Twoje zdrowie ma Twój styl życia czyli prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie stresu i dymu tytoniowego. Ponieważ sama wiedza to tylko początek drogi do zdrowia, przedstawiam kilka zasad „w pigułce”, które pomogą ją stosować. Prof. Stanisław Berger, fizjolog żywienia, zaproponował pięć podstawowych reguł Twojego zdrowego stylu życia.

Oto „5 U” prof. Bergera:

Urozmaicenie

Niech urozmaicone jedzenie będzie podstawą Twojego jadłospisu. Im więcej kolorów ma Twój posiłek, tym większa szansa na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybieraj pełnoziarniste produkty zbożowe: naturalne płatki i otręby, razowe pieczywo, kasze, ryż. Do każdego posiłku jedz różne warzywa, kilka razy w tygodniu strączkowe (soję, soczewicę, fasolę, groch, cieciorkę). Nawet ziemniaki są zdrowe! Owoce mogą stanowić odrębny posiłek (np. 2 śniadanie, podwieczorek) lub jego część. Mleko lub produkty mleczne (np. biały chudy ser, jogurt, kefir, maślankę) jedz 2 razy na dobę.  Najlepsze jest mięso chude (drób, cielęcina, chuda wołowina), pamiętaj o rybach. Najlepiej przyrządzić je gotując na parze lub w wodzie, dusząc czy piekąc w folii aluminiowej.  Stosuj oleje roślinne, zamiast tłuszczu zwierzęcego. Jeśli nie masz nadwagi lub otyłości możesz jeść różne orzechy, pestki, suszone owoce (są bardzo kaloryczne). Pamiętaj o przyprawach ziołowych i korzennych, które znakomicie zastąpią sól.

Uregulowanie

Uregulowane pory posiłków to kolejny krok do sukcesu. Jedz 5 razy dziennie. Dzień zaczynaj od śniadania, a kolację zjedz 2-3 godziny przed snem. Jedząc regularnie, co 3-4 godziny zapomnisz o głodzie. Pomagasz swojemu organizmowi w trawieniu i dbasz o metabolizm. Wystrzegasz się niepotrzebnego, niekontrolowanego podjadania, a tym samym chorób cywilizacyjnych (otyłości, chorób serca i naczyń krwionośnych).

Umiarkowanie

Umiarkowanie w jedzeniu też jest dla Ciebie niezmiernie ważne. Skoro jesz 5 razy dziennie, to powinny być to małe porcje. Bez dokładek i przejadania się. Dzięki temu unikniesz uczucia ciężkości w brzuchu czy odbijania po posiłku. Wszystko, ale z umiarem - to dobra zasada. Pij między posiłkami, zamiast popijania w trakcie jedzenia. Umiarkowanie dotyczy także picia alkoholu. Okazjonalnie wypita lampa wina czy drink to nie grzech. Natomiast nadmiar „procentów”, może powodować zatrucie organizmu i niepotrzebne obciążenie wątroby. Późniejszy skutek to rozwój marskości wątroby, zapalenia trzustki i nowotwory.

Unikanie

Unikaj przede wszystkim soli i cukru. To biała śmierć naszych czasów. Jeśli zrezygnujesz z dosalania i cukrzenia okaże się, że naturalny smak potraw, wzbogacony różnymi ziołami i egzotycznymi przyprawami, jest naprawdę wyjątkowy! Bo czy wszystko musi być albo słone, albo słodkie? Początki mogą okazać się trudne, a potrawy mdłe. To przez kubki smakowe, które upośledziłeś swoim nadmiernym doprawianiem. Jednak po tygodniu czy dwóch podziękujesz sobie za tę decyzję. Sól często ukryta jest w gotowych produktach fast-food, wędlinach, wędzonych rybach, a cukier w napojach gazowanych, sokach i jogurtach owocowych. Sól może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, a przez to do udaru mózgu i zawału serca. Cukier dodaje niepotrzebnych kilogramów.

Uprawianie sportu

Systematyczne ćwiczenia to istota Twojej witalności. Wybierz sport, który Cię cieszy i jest dostosowany do Twojej wydolności fizycznej. Jeśli trzeba ćwicz ze specjalistą, który pokaże Ci, jak prawidłowo wykonywać dane ruchy. Pamiętaj, że „ruch jest lekarstwem, ale żadne lekarstwo nie zastąpi ruchu”. Letnia pogoda zachęca do sportów na świeżym powietrzu, więc skorzystaj! Codzienna, regularna aktywność fizyczna poprawia wydolność organizmu i pomaga utrzymać równowagę pomiędzy tkanką mięśniową i tłuszczową w naszym ciele. Tak naprawdę leniwy odpoczynek na kanapie męczy organizm. To właśnie ćwiczenia pozwalają poczuć się lepiej i zdobyć potrzebną energię. Jeśli będą dostosowane do Twoich możliwości i skończą się przyjemnym uczuciem zmęczenia, a nie morderczego wykończenia, to świat jest Twój!

Źródło: REGION Europy nr36