REGION Europy nr36
Archiwum artykułów - REGION Europy nr36.
» Pięć reguł zdrowego stylu życia
Bądź panem swojego samopoczucia! Okazuje się, że największy, bo aż 50% wpływ na Twoje zdrowie ma Twój styl życia czyli prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna, unikanie stresu i dymu tytoniowego. Ponieważ sama wiedza to tylko początek drogi do zdrowia, przedstawiam kilka zasad „w pigułce”, które pomogą ją stosować. Prof. Stanisław Berger, fizjolog żywienia, zaproponował pięć podstawowych reguł Twojego zdrowego stylu życia.
» Polowanie na zaginiony skarb cara
Jesienią 2009 roku fizycy Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie, przeprowadzając badania georadarem, zlokalizowali dotąd nieznane puste przestrzenie. Natychmiast po tym wydarzeniu pomysłodawca wykopalisk, Sergej Trifonow, postanowił powiadomić rosyjskie Służby Specjalne FSB. Od tego momentu bunkier znajdował się pod stałą kontrolą. Trifonow przypuszcza, że w tym sekretnym miejscu mogły być przechowywane ważne dokumenty Wehrmachtu czy też prywatne przedmioty nazistowskich komendantów z Królewca. Nie wyklucza się również, że w tym tajnym schronie mogą znajdować się panele z Bursztynowej Komnaty. Dziesięć metrów w głąb tego pomieszczenia, pod bunkrem w śródmieściu, wnętrze pokrywa gumowa warstwa o grubości 20 centymetrów, doskonale chroniąca przed wilgocią. Rezultat tego odkrycia nie jest jeszcze znany.
» Kryzys dopiero nastąpi
Niewiele jest w polskiej publicystyce społecznej i ekonomicznej takich pozycji książkowych jak „Wędrujący świat” prof. Grzegorza Kołodki. Jego książka i wykłady jakich wysłuchaliśmy w Jeleniej Górze traktują nie tylko o ekonomii czy globalnym rynku, ale także o kulturze, cywilizacji i rozwoju ludzkości. Autor, były dwukrotny minister finansów i wicepremier opisuje w bardzo ciekawy sposób mechanizmy rządzące wielką polityką i biznesem. Książka „Wędrujący świat” wydana została już w 2008 roku.
» Powrót niemieckiej marki?
Początkowo była ona tylko jedną z wielu walut na świecie, ale dość szybko zdobyła, a potem ugruntowała swoją pozycję jednej z najbardziej stabilnych i najpewniejszych w wymianie towarowej. Pojęcie „niemiecka marka” wiązało się ściśle z określeniami „cud gospodarczy” i „socjalna gospodarka rynkowa”. Wiele milionów Niemców w tej właśnie walucie zgromadziło swój majątek, opierając się na jej stabilności. Bez pytania niemieckiego społeczeństwa waluta ta została zniesiona i zastąpiona innym pieniądzem - nazwano go euro. Zbiegło się to działaniami w sferze politycznej skierowanymi na rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód.