• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Obowiązki podatkowe w Niemczech

Zgłoszenie działalności gospodarczej  powoduje automatyczne zawiadomienie przez urząd przyjmujący zgłoszenie /Gewerbeamt/ odpowiedniego dla adresu firmy, urzędu finansowego /Finanzamt/. Podjęcie wykonywania tzw. wolnego zawodu jest zgłaszane tylko w urzędzie finansowym. Po upływie krótkiego czasu urząd finansowy wysyła pismo z prośbą o wypełnienie formularza informującego  o formie prawnej firmy, zakresie jej działalności, przewidywanych obrotach i dochodach. Oprócz tych informacji  urząd podatkowy zażąda już pierwszych decyzji dotyczących min. wyboru sposobu obliczania rocznego zysku, sposobu naliczania podatku obrotowego /Umsatzsteuer znany w Polsce jako VAT/ oraz  ewentualnego wyboru opcji zwalniającej z płacenia tegoż podatku. Wypełnienie przysłanego formularza wymaga pewnej wiedzy jak i konkretnej wizji działalności gospodarczej. Po upływie krótkiego czasu od odesłania wypełnionego  formularza podatnik otrzyma pismo z nadanym numerem podatkowym, pod którym będzie dany urząd finansowy zbierał dane i rozliczał podatkowo działalność gospodarczą.

Księgowość

Dla ustalenia efektu działalności gospodarczej, a więc też wysokości płaconych podatków nieodzowne jest w wielu wypadkach prowadzenie księgowości. Niemieckie prawo stawia w zależności od formy i wielkości firmy szczegółowe wymagania, które interesujące są z punktu widzenia tylko dużych firm. Nie zostały narzucone dokładne sposoby prowadzenia ksiąg ale ogólne zasady którym mają one odpowiadać. Księgowość ma opierać się na prawdzie, ma być prowadzona w jasny, przejrzysty i chronologiczny sposób oraz umożliwić osobie trzeciej zrozumienie bez większych nakładów przebieg działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. Językiem obowiązkowym jest język niemiecki a walutą euro. Istnieje obowiązek przechowywania dokumentów księgowych przez okres 10-ciu lat.

Jak ma wyglądać rachunek?

Trzeba tutaj zwrócić uwagę na jeden z ważniejszych dokumentów księgowych jakim jest rachunek czyli faktura. Ustawodawca jasno określa jakie informacje powinien on zawierać, zarówno ten wystawiany jak i  otrzymywany. W przypadku, jeżeli otrzymany  rachunek nie zawiera numeru podatkowego firmy świadczącej dostawę towaru lub usługę, dochodzi do utraty prawa odliczenia  podatku obrotowego /Umsatzsteuer/ a więc w konsekwencji do poniesienia konkretnej straty.

Źródło: Twój REGION Europy nr5