• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr5

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr5.

» Biegać każdy może

Dzisiaj na nartach biegowych i śladowych (nazywanych potocznie biegówkami) biegają dziesiątki milionów ludzi na całym świecie. Poza oczywistymi walorami — przebywanie na świeżym powietrzu i zdrowy wysiłek — narty biegowe mają tę zaletę, iż są dyscypliną bardzo towarzyską. Można biegać w grupie przyjaciół lub całą rodziną, rozmawiając, wspólnie podziwiając krajobrazy, przecierać tę samą trasę mimo różnego przygotowania i wieku.

» Karnawał

Nazwa pochodzi od włoskiego słowa carnevale, zaczerpniętego z łacińskiego wyrażenia carrus navalis, co oznacza wóz w kształcie okrętu. Według innej teorii karnawał pochodzi od łacińskiego słowa carnavale i oznacza pożegnanie mięsa, ponieważ jest to okres poprzedzający Wielki Post.

» Manicure japoński

Jest to zabieg przeznaczony nie tylko dla „zmęczonych” działaniem chemicznych środków (lakierowanie, żele czy tipsy) paznokci, ale także sposób poprawy ich struktury, zniszczonej przez różnego rodzaju choroby wewnętrzne. Ten unikatowy, naturalny manicure nadaje paznokciom piękny blask dzięki kruszonej różowej perle zawartej w preparacie. Zasila je także składnikami naturalnymi: witaminami A, E, H, prowitaminą B5, keratyną, pyłkiem pszczelim i krzemionką z Morza Japońskiego.

» Obowiązki podatkowe w Niemczech

Zgłoszenie działalności gospodarczej  powoduje automatyczne zawiadomienie przez urząd przyjmujący zgłoszenie /Gewerbeamt/ odpowiedniego dla adresu firmy, urzędu finansowego /Finanzamt/. Podjęcie wykonywania tzw. wolnego zawodu jest zgłaszane tylko w urzędzie finansowym. Po upływie krótkiego czasu urząd finansowy wysyła pismo z prośbą o wypełnienie formularza informującego  o formie prawnej firmy, zakresie jej działalności, przewidywanych obrotach i dochodach.

» Prasa niemiecka broni wolnego rynku!

Walce z płacowym dumpingiem służyć ma ustawa zobowiązująca pracodawców do wynagradzania zagranicznych pracowników zgodnie z niemieckimi umowami zbiorowymi. Dotychczas zasada ta obowiązywała tylko pracodawców zatrudniających obcokrajowców oddelegowanych do pracy w branży budowlanej. „Sueddeutsche Zeitung” wyjaśnia w komentarzu „Gdy nadchodzą Polacy”, że politycy rządu i opozycji nazywają dumpingiem - niezgodnie z obowiązującym w ekonomii znaczeniem tego słowa - to, iż „robotnicy z Polski oferują w niemieckich rzeźniach zbyt tanio swoją pracę i że niemiecki ustawodawca powinien im w tym przeszkodzić”. „SZ” ostrzega, że rozwiązania proponowane przez rząd jako tymczasowe mogą stać się trwałymi barierami przeciwko konkurencji i zaszkodzą na dłuższą metę pracownikom, których mają chronić.

» Zastraszone media

Aby zobrazować istniejący stan prawny w tym zakresie przytoczę kilka sentencji sądowych wyroków. Nadchodzi już siódmy rok istnienia Polskie w UE i należy mieć nadzieję na opamiętanie się niektórych niedouczonych „polityków” i weryfikacje ich postępowania wobec lokalnych mediów. Straszenie sądami i oczernianie autorów niekorzystnych lokalnej władzy artykułów powinno w świetle poniższych ustaleń prawnych być karane jako typowe nadużycie władzy.

» Prasa to tylko biznes?

Falę protestów w Niemczech wzbudziła sprzedaż znanej niemieckiej gazety „Berliner Zeitung” angielsko-amerykańskiemu konsorcjum. „Berliner Zeitung”, znana centrowa gazeta berlińska, należała do niemieckiego koncernu wydawniczego Holtzbrinck. Gazetę kupiło brytyjsko-amerykańskie konsorcjum funduszy inwestycyjnych kierowane przez Davida Montgomery’ego. Jest to pierwszy niemiecki dziennik, który trafił w obce ręce.