• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Młodzi bez pracy

Co trzeci Polak poniżej 25 lat jest bezrobotny - wynika z danych urzędu statystycznego UE. Młodzi coraz częściej szukają szczęścia za granicą albo trafiają na margines społeczeństwa.

Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat są dla Polski przygnębiające. Chociaż bezrobocie w naszym kraju - tak jak w całej Europie - zaczyna spadać (według UE w lipcu wyniosło 17,6 proc.), to wciąż jest największe w całej Unii Europejskiej. Średnia dla „Dwudziestkipiątki” to 8,6 proc., a w krajach takich jak Irlandia, Wielka Brytania, Dania lub Holandia - jest nawet o połowę niższe.

Niestety, bijemy też niechlubny rekord bezrobocia wśród młodzieży. W lipcu pracy nie mało aż 35,3 proc. Polaków poniżej 25. roku życia. Średnia unijna jest dwa razy mniejsza! Inne państwa UE nawet nie zbliżają się do tego katastrofalnego poziomu. Na Słowacji pracy nie ma o 10 proc. młodzieży mniej, w Danii - aż cztery razy mniej.

Co gorsza, nie tylko mamy największe bezrobocie w całej Unii, ale też słabo nam idzie jego obniżanie, i to pomimo dobrej koniunktury gospodarczej. Państwa, które z nami wchodziły do UE, radzą sobie lepiej. W ciągu roku Litwa i Słowacja zredukowały bezrobocie o trzy procent, Estonia prawie o dwa. Polska odjęła raptem jeden. Tylko na Węgrzech bezrobocie minimalnie wzrosło.Eksperci mówią, że w Polsce zabrakło radykalnych reform. - Na Słowacji widać efekty zmian przepisów, które uzależniły pomoc społeczną dla bezrobotnych od podejmowania prac interwencyjnych, zlecanych np. przez gminę.

W urzędach pracy rejestrują się m.in. osoby studiujące zaocznie i pracujące na czarno. Potwierdza to raport „Młodzi 2005”, przygotowany przez AIG OFE i „Gazetę”. Aż 43 proc. młodych Polaków przyznaje, że pracowało bez umowy. Ale nawet niższy poziom bezrobocia, niż wskazywałyby statystyki, grozi poważnymi konsekwencjami. - Wśród młodych wykształconych osób pojawiło się ogromne parcie na wyjazd za granicę. A drenaż mózgów jest bardzo niewskazany. Z kolei brak perspektyw dla gorzej wykształconej młodzieży prowadzi także do wykluczenia społecznego. - Już teraz widać zjawisko dziedziczenia bezrobocia. Tacy młodzi ludzie mogą zasilać patologię społeczną. Ryzykujemy, że zepsuje się społeczeństwo. Praca na czarno uczy nieuczciwości.

Zagrożony może być też system ubezpieczeń społecznych. Młodzi nie będą pracować na własne emerytury, więc w przyszłości zwiększy się obciążenie opieki społecznej.

Źródło: REGION Europy nr12