• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Krąg Słuchaczy

Kościół farny, zwany też katedrą w Gubinie, jest ważnym miejscem wystawowym dla projektu artystycznego Paradies 2 Jürga Montalty. Z jego udziałem obchodzony jest tegoroczny 14 tak zwany Krąg Słuchaczy. Patronem, jak do tej pory, jest Międzynarodowa Wystawa Budownicza IBA Ziemia Księcia Pücklera (2000-2010). Kręgi te są okazją do regularnych spotkań między Polakami a Niemcami, a także do wspólnych rozmów o historii. Istotą tego artystycznego i towarzyskiego eksperymentu są ruiny kościoła.

- Takie Kręgi Słuchaczy mają za zadanie rozwinąć symbolizm projektu „Odbudowa kościoła”, a także dać podstawy tolerancji i porozumieniu narodów — mówi Jürg Montalta. Ten po raz pierwszy wymieniony w zapiskach historycznych kościół jest ściśle powiązany z życiem miejskim w Gubinie. Odzwierciedla w widoczny sposób tak architekturę, jak i ludzki wandalizm.

Od 1945 kościół był ruiną i otwartą raną w należącym dzisiaj do Polski Gubinie. Sześćdziesiąt lat po zakończeniu wojny trwają prace nad odbudową kościoła. Są w to zaangażowane osoby należące do polskiej fundacji, niemieckiego stowarzyszenia wspierającego jego odbudowę, a także ludzie związani z zarządami miast, którzy wspólnie z IBA przyczyniają się do odrodzenia kościoła farnego. Przyczyniają się także do powstania międzynarodowego miejsca spotkań. W 2009 roku zaprezentowany został projekt zagospodarowania terenu i poczyniono dalsze kroki w renowacji zabytku.

Według słów Jürga Monatalty Kręgi Słuchaczy, które już się odbyły, stały się ważną formą spotkań Polaków i Niemców. Chodzi tu o próbę wzajemnego postawienia się w sytuacji drugiej strony, zrozumienia i zbliżenia. W Kręgu Słuchaczy nie poprawia się i nie koryguje, gdy ktoś zaczyna opowiadać swoją historię. Krąg obejmuje od 15 do 50 Polaków i Niemców, którzy spotykają się dość regularnie. Większości chodziło o wspomnienia z tego miejsca i stykanie się w nim obu narodów podczas wojny i po niej.

- Czas letnich miesięcy spędzaliśmy ruinach kościoła. Atmosfera była niesamowita i poruszająca — opowiada dyrektor artystyczny Paradies 2. Także ten ostatni Krąg Słuchaczy będzie wyjątkowy ze względu na obecność polskich i niemieckich organistów. W ciągu kolejnych tygodni dokonają oni wyboru odpowiednich utworów muzycznych, a będzie to wybór oparty na opowiadaniach z Kręgu. Nie będą oni stronić od improwizacji i kompozycji własnych. Inscenizacja „Serce Gubina i Guben”, jedna z siedmiu imprez pod hasłem Paradies 2, będzie okazją do poznania pełnego brzmienia organów w ruinach gubińskiej fary. Wydarzenie będzie miało miejsce 8 maja 2010 r. o godz. 16, w 65 rocznicę zakończenia wojny. — Inscenizacja poruszy słuchaczy do żywego — zapewnia Jürg Montalta. Chce on szczególnie uzmysłowić wszystkim, iż przyszłość potrzebuje przeszłości i tylko pomysły, odwaga i wspólne ponadgraniczne działanie mogą ją ukształtować. Odbudowa fary wymaga tego wysiłku i wiary.

Źródło: Twój REGION Europy nr1