• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr1

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr1.

» Polsko-niemieckie recytowanie wierszy

Dnia 14 stycznia br. w Szkole Podstawowej im. W. Chotomskiej w Łagowie odbył się I  Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Obcojęzycznej. Konkurs zorganizowano w ramach współpracy międzynarodowej, którą prowadzą Szkoła Podstawowa w Łagowie i Szkoła Podstawowa w Żarskiej Wsi z Mittelschule w Görlitz. Do udziału zaproszono również uczniów z Gimnazjum w Jerzmankach.

» Polsko–Niemiecki Konkurs Pianistyczny

W dniach 8-9 stycznia br. odbył się Międzynarodowy Polsko – Niemiecki Konkurs Pianistyczny Zgorzelec/Görlitz. Zorganizowany został przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego ze Zgorzelca oraz Musikschule „Johann Adam Hiller” e. V. z Goerlitz. W tym niezwykłym wydarzeniu muzycznym wzięło udział ok. 140 młodych wykonawców z terenu Polski i Niemiec.

» Krąg Słuchaczy

Kościół farny, zwany też katedrą w Gubinie, jest ważnym miejscem wystawowym dla projektu artystycznego Paradies 2 Jürga Montalty. Z jego udziałem obchodzony jest tegoroczny 14 tak zwany Krąg Słuchaczy. Patronem, jak do tej pory, jest Międzynarodowa Wystawa Budownicza IBA Ziemia Księcia Pücklera (2000-2010). Kręgi te są okazją do regularnych spotkań między Polakami a Niemcami, a także do wspólnych rozmów o historii. Istotą tego artystycznego i towarzyskiego eksperymentu są ruiny kościoła.

» Polsko-Niemiecki Dzień Dawcy Szpiku

Podczas jednodniowej akcji w Zgorzelcu 77 osób oddało krew i przekazało swoje dane fundacji, która zarejestruje je w bazie danych dawców komórek macierzystych (potocznie określanych dawcami szpiku). W Görlitz, gdzie akcję prowadzono przez dwa dni, zarejestrowało się aż 575 potencjalnych dawców. Osoby, które nie miały możliwości dotrzeć do punktu rekrutacyjnego mogą dokonać rejestracji za pośrednictwem strony internetowej www.dkms.pl.

» Rodzi się przepaść przygraniczna?

Po raz pierwszy od czasów Hitlera pojawiła się w Niemczech jawna antypolska propaganda w stylu Goebbelsa. Do dzisiaj nikt nie poniósł odpowiedzialności za antypolskie plakaty, które w Görlitz wisiały od maja do września 2009 roku (foto). Przedstawiamy fragment wyjątkowo ciekawej wypowiedzi Dr Jörga  Dürrschmidta zaprezentowanej na Konferencji  Scenariuszy rozwoju miast Zgorzelca i Görlitz, która odbyła się w Görlitz w dniach 26/27 11.2002. Dotyczy on możliwego „czarnego scenariusza” rozwoju tej niepowtarzalnej aglomeracji miejskiej.