• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA

Czy idąc do marketu zawsze wiemy, co tak naprawdę kupujemy? Niestety, często wybieramy produkty, które są najczęściej reklamowane, mają ładne, przyciągające wzrok opakowania… Przyczyną naszej niewiedzy o produktach często bywa to, iż  w jakimś stopniu nieświadomość jest wygodniejsza. Nawet, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że apetyczny wygląd żywności zawdzięczamy wielu barwnikom, czy konserwantom, to kupno jej tłumaczymy sobie tym, że niewielka ilość szkodliwych środków nie może przecież bardzo zaszkodzić. Może warto sięgnąć po żywność ekologiczną, aby nie spełniło się powiedzenie „kropla drąży kamień”…?

Czym jest żywność ekologiczna?

Termin ten oznacza żywność produkowaną w sposób bardzo zbliżony do naturalnego. Metodami rolnictwa ekologicznego, przy zachowaniu żyzności gleby, bioróżnorodności z dbałością o wyeliminowanie nawozów sztucznych i pestycydów. W Unii Europejskiej produkcja takiej żywności jest regulowana aktem prawnym najwyższej rangi. W Polsce to rozporządzenie funkcjonuje od maja 2004r. „Żywności ekologicznej” nie należy mylić ze „zdrową żywnością”, choć ludzie często używają tych pojęć zamiennie. Jednak pierwsze określa żywność certyfikowaną, drugie natomiast jest tak naprawdę nazwą stworzoną dla celów marketingowych, nie narzucającą żadnych określonych standardów. Gdy jemy tylko po to, aby zapełnić żołądek, nie myśląc o tym, co wkładamy do ust, możemy mieć złe samopoczucie, cierpieć na otyłość i mieć niezdrowy wygląd cery, nie mówiąc już o wielu niebezpiecznych chorobach związanych z układem pokarmowym. Niestety żywność nieposiadająca odpowiednich składników odżywczych, czy nawet faszerowana szkodliwymi składnikami, może być dla wielu utrapieniem. „Zwykłe”, powszechnie dostępne produkty często zawierają hormony (głównie wyroby z drobiu), powodujące zaburzenia hormonalne, co niekiedy wiąże się nawet z powstawaniem guzów w ludzkim ciele. Właśnie dlatego warto pomyśleć o pokarmie pewnego pochodzenia. Producenci żywności ekologicznej mają obowiązek znaczenia swoich produktów certyfikatami, polskie to: Agrobiotest, Bioeksperta, Biocert, Cobico, Ekogwarancja, PTRE, PCBC i PNG (stana na rok 2006). Wszystkie certyfikowane w Polsce gospodarstwa ekologiczne mogą oznaczać swoje produkty znakiem rolnictwa ekologicznego Unii Europejskiej.

Jeśli wybierzemy produkt z tym znakiem, możemy być pewni, że:

  • przynajmniej 95% tego produktu zostało wyprodukowane metodami ekologicznymi;
  • produkt ten pochodzi bezpośrednio od producenta
  • na opakowaniu produktu znajduje się nazwa producenta oraz kod bądź nazwa nadana przez inspekcję.
  • dany produkt spełnia wymogi oficjalnego nadzoru.

Ekologiczne metody produkcji żywności mają zapewniać ochronę zdrowia społeczeństwa i środowiska, a także stanowić system zrównoważony pod względem:

  • ekologicznym - nie obciąża środowiska w stopniu większym niż naturalne ekosystemy;
  • ekonomicznym - jest w dużym stopniu niezależny od nakładów zewnętrznych;
  • społecznym - umożliwia zachowanie oraz rozwój wsi i rolnictwa.

Wyniki badań wykazały, że produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego zawierają m.in. więcej witamin, fruktozy, składników mineralnych, czy białka od żywności pochodzącej z upraw konwencjonalnych.

Gdzie szukać żywności ekologicznej?

Produkty te nie są powszechnie dostępne. Powierzchnia polskich upraw ekologicznych rośnie dynamicznie, jednakże jej udział w całkowitej powierzchni rolnej jest wciąż bardzo niski - ok. 1%. Rolnictwo ekologiczne jest mniej wydajne. Dlatego też produkty takie są dużo droższe. Trudno znaleźć je w zwykłych supermarketach, są głównie w sklepach specjalistycznych, można je także dostać bezpośrednio u rolników. Miejmy jednak nadzieję, że to się zmieni. Czasem może po prostu wystarczy jeść „z głową” i uważać na produkty, które będziemy spożywać. Żywność certyfikowaną kupuje już ok. 7% polskiego społeczeństwa i najprawdopodobniej konsumentów będzie więcej, wraz ze zwiększającą się świadomością wśród Polaków.

Źródło: REGION Europy nr25