• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Zdobyć fachowców!

Brak fachowców w różnych dziedzinach jest wiodącym tematem w Niemczech. Informacje docierające z przemysłu i handlu mówią, że na trzy z niemieckich firm aż dwie mają trudności w znalezieniu fachowego personelu. Co piąta firma mówi o dużych problemach. Także Saksonia ma do czynienia z tym problemem. W małych i średnich firmach rysuje się problem związany z pośrednictwem, organizacją i kształceniem wykwalifikowanych pracowników. W najbliższym czasie zaistnieje w naszym regionie dramatyczna potrzeba zdobycia młodych i wykształconych fachowców, tak z kraju jak i z zagranicy. Z tej to przyczyny 2 kwietnia zorganizowałem w Dreźnie spotkanie informacyjne poświęcone zdobywaniu wykwalifikowanego personelu w krajach Europy Środkowo- Wschodniej. Do Drezna przyjechało dwóch przedstawicieli firmy Work Service z Wrocławia, Panowie Rafał Zimoch i Franciszek Szewczyk, którzy zaprezentowali pracodawcom naszego regionu swoją firmę pośredniczącą w wyszukiwaniu pracowników. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Hanldową przedsiębiorcy w Niemczech nie są w stanie obsadzić jednej trzeciej wolnych miejsc pracy, nawet przynajmniej częściowo. W 2007 roku brakowało w niemieckiej gospodarce około 400.000 wykwalifikowanych pracowników, co najlepiej świadczy o tym, jak bardzo przybrała na sile walka o najlepszych fachowców. Firma Work Service, jako numer jeden w Polsce i Europie Środkowej w branży pośrednictwa, jest specjalistą w wyszukiwaniu w Polsce różnego rodzaju specjalistów znających się na elektrotechnice, elektronice, budowie maszyn i innych branżach. Firma ta specjalizuje się w kompleksowym serwisie związanym z produkcja i logistyka. W chwili obecnej opiekuje się ona ponad 500-set firmami i posiada swoje oddziały w Rumunii, Czechach, na Słowacji, na Ukrainie, w Holandii i Anglii. Także Niemcy i Rosja są obsługiwane przez Work Service.

Drezno-niemiecka “Dolina Krzemowa”

Nigdzie indziej w Niemczech, tak jak w Dreźnie nie usadowiły się najsilniejsze firmy jednej z najważniejszych branż przemysłu – branży elektronicznej. Już w 1994 roku zainwestowały u nas ponad 5,57 miliardów dolarów w przemysł mikroprocesorów - popularnych chipów, których udział w całości zbytu na europejskim rynku półprzewodników wyniósł 28,1%. Dziesięć lat późnej ta liczba wzrosła już do ponad 35%. W mikroelektronikę zaangażowanych jest wokół Drezno około 200 przedsiębiorstw mających razem ponad 22 000 pracowników. Gdy saksońska metropolia potknie się lub zachwieje, to natychmiast będzie to odczuwalne w całej gospodarce Niemiec.

Biją na alarm w budownictwie!

Saksoński przemysł budowlany bije na alarm, gdyż biorąc pod uwagę przyszły rozwój ludności i podaż młodych inżynierów, sam nie da rady sprostać zapotrzebowaniu. Do 2020 roku Saksonia będzie potrzebowała około 2000 nowych inżynierów. Przynajmniej trzecia część z nich musi pochodzić spoza naszego regionu, gdyż młode pokolenie z Saksonii nie wystarczy. Według danych Związku Firm Budowlanych Saksonii/Saksonii Anhalt, przedsiębiorstwa tej branży opuści do 2020 roku około 28 000 zatrudnionych fachowców z powodów podeszłego wieku. Połowa z zapytanych przedsiębiorstw, które zatrudniają inżynierów, musi przyjmować starszych pracowników aby tymczasowo zniwelować ten problem.

Krajowy urząd pracy zarejestrował w 2007 roku prawie 182.000 wolnych, skierowanych dla absolwentów szkół wyższych, miejsc pracy. To o 8 % więcej niż w roku 2006. Większości ofert była skierowana do robotników niewykwalifikowanych (37400), do fachowców z branży IT (30000) i do konstruktorów maszyn (18000). Źle rysują się także analitycy gospodarczy i doradcy podatkowi z prawie 26% na 8400 miejsc pracy i lekarze (plus 24% na 6750). Oprócz tego poszukiwani są absolwenci wyższych uczelni, często także poprzez ogłoszenia prywatne. Najbardziej poszukiwani są ekonomiści, fachowcy z branży IT oraz inżynierowie z różnych dziedzin. Niestety potrzeba coraz więcej czasu aby obsadzić wolne miejsca pracy, szczególnie w przypadku absolwentów wyższych uczelni i kierunków technicznych. Zadaniem politycznym jest zwiększenie atrakcyjności regionu pod względem mieszkaniowym i jako miejsce pracy, gdzie swój udział miało tutejsze Ministerstwo Kultury oraz branże przemysłu saksońskiego. Jednakże nie można zapomnieć o drugiej stronie medalu – czyli przyciągnięciu pracowników sezonowych z innych krajów europejskich do Saksonii. I właśnie ten temat był głównie poruszany na zorganizowanym przez mnie spotkaniu, które miało ogromny oddźwięk wśród drezdeńskich przedsiębiorców. Około 50 przedstawicieli drezdeńskich firm było obecnych tego wieczoru , co niewątpliwie świadczy o tym, z jakimi trudnościami borykają się pracodawcy przy poszukiwaniu pracowników i jak bardzo konieczne są zmiany w rozpatrywaniu tego problemu.

Źródło: REGION Europy nr28