• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

ZAKOPANE kraina marzeń

Mimo że mamy jeszcze kalendarzową zimę, niemalże wszędzie wokół nas rozkwita wiosna. Zimowa pora i jej klimat są bardzo potrzebne naszemu organizmowi. Gdzie więc rozkoszować się puszystym śniegiem, czy regenerować siły na stokach narciarskich oraz oddychać czystym, mroźnym powietrzem? Odpowiedź jest prosta. W Zakopanem!

Nie tylko oscypki

Po co mamy wyjeżdżać daleko w poszukiwaniu relaksu i odpoczynku? W Polsce mamy przepiękne góry oraz wspaniałe miasta turystyczne! Jednym z nich jest Zakopane. Jadąc tam w okresie zimy, mamy pewność, że zastaniemy bardzo dobre warunki narciarskie oraz wspaniale wypoczniemy. Zakopane położone u stóp Tatr, znajdując się 838m n.p.m. jest najwyżej położonym miastem Polski. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się przepiękny Tatrzański Park Narodowy. Dzięki licznym pensjonatom, restauracjom, a od niedawna najnowocześniejszemu w Europie Środkowej parkowi wodnemu, Zakopane jest niezwykle atrakcyjne dla turystów z całego świata. Rejon ten zamieszkiwany jest przez prawdziwych Górali, dzięki czemu możemy bezpośrednio poznać ich kulturę (w tym wyjątkową gwarę), zjeść oryginalne oscypki, czy posłuchać w restauracjach ludowej muzyki "na żywo". Po aktywnym dniu spędzonym w okolicznych górach, w mieście, bądź na stokach narciarskich, można wspaniale wypocząć i zregenerować siły w pierwszym w Polsce aquaparku zasilanym źródłami geotermalnymi.

Góralski klimat

Wjeżdżając do Zakopanego czuje się zupełnie inny klimat niż ten, który mamy na codzień w miastach oraz spokój bijący od mieszkańców. Na drogach królują konie ale nie te mechaniczne. W oddali widać narciarzy zjeżdżających po stromych, dobrze zaśnieżonych stokach. Wszędzie wokół rozpościerają się góry, a w pobliżu znajdują się przepiękne drewniane domki, nadające wyjątkowy nastrój temu miejscu. Co więcej, Zakopane jest ważnym miastem historycznym. Nie każdy bowiem wie, że pod koniec XIX wieku Zakopane stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym, odwiedzanym przez takie postaci polskiej kultury jak: H. Sienkiewicz, W. Orkan, St. Witkiewicz, S. Żeromski, K. Przerwa-Tetmajer, J. Kasprowicz, M. Karłowicz, K. Szymanowski, czy S. I. Witkiewicz. Jak przystało na ciekawe turystycznie miasto, posiada również zabytki. Do najsławniejszych zaliczane są: barokowy drewniany kościółek znajdujący się obok zabytkowego Cmentarza Zasłużonych, góralska zabudowa drewniana - budowle w stylu zakopiańskim, wille (np. Koliba, Pod Jedlami i inne).

Na pewno jest co oglądać, ale dla miłośników wspinaczki, narciarstwa, pływania, bądź spacerów także nie zabraknie atrakcji. Nawet ci, którzy nie mogą obejść się na wczasach bez zakupów będą mile zaskoczeni, bowiem na słynnych Krupówkach można kupić dosłownie wszystko.  Ważny jest także duchowy wypoczynek. Właśnie Zakopane wraz z Tatrami jest idealnym miejscem do takiej regeneracji sił. Miłośnikiem tych gór i Zakopanego był Papież Jan Paweł II, który do końca swoich dni, gdy tylko było to możliwe odwiedzał je osobiście i często wspominał.

Źródło: REGION Europy nr27