• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Wadliwy formularz

Największy problem to dokument niemieckiego Urzędu Skarbowego. Od dwóch lat obarczony błędem, którego nikt nie koryguje.

Niemieccy przedsiębiorcy bardzo chętnie zatrudniają Polaków. Gwarantują im dobre warunki: cztery euro za godzinę pracy w sadzie, premie, przyzwoite warunki socjalne, a często nawet rozrywkę. Po pracy mają do dyspozycji świetlicę, gry, polską telewizję. Niestety niemieckie władze zezwalają tylko na kilkutygodniowe prace sezonowe. Wciąż nie zdecydowały się na otwarcie granic. Jednocześnie wprowadzają coraz więcej utrudnień. W tym roku to dodatkowe limity - gospodarz może przyjąć o 10 proc. mniej pracowników z Europy Wschodniej niż rok temu. Wszystko po to, by zapewnić pracę niemieckim bezrobotnym.

Politycy nie zamierzają poświęcać więcej uwagi otwarciu rynku dla Polaków. Radzimy sobie jednak sami. Polacy mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Niemiec. Zakładane firmy mogą świadczyć także usługi w branży rolniczej. Choć ich rejestracja i prowadzenie przysparza jeszcze wiele kłopotów.

Największy problem to dokument niemieckiego Urzędu Skarbowego. Od dwóch lat obarczony błędem, którego nikt nie koryguje. Polski przedsiębiorca może starać się o przyznanie ulgi podatkowej, ale musi wypełnić ten formularz. Powinien w nim umieścić wysokość dochodów. Jednak w formularzu widnieje słowo „przychody”. Mylnie wpisana kwota może sprawić, że polski przedsiębiorca nie otrzyma ulgi podatkowej. Mimo, że o problemie donosił już “Wirtschafts Woche” - najpoważniejszy tygodnik gospodarczy Niemiec, nikt się nim nie zajął. Polska także nie domaga się korekty w niemieckim dokumencie. Polski przedsiębiorca sam musi więc radzić sobie z problemami. A jest ich więcej. Niemieckie banki nie chcą firmom polskich obywateli udzielać kredytów.

Źródło: REGION Europy nr18