• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Usługa z Polski do Niemiec

Ogólnie obowiązuje zasada Unii Europejskiej o swobodzie przepływu usług, jednak przedmiotowo ograniczona. Podobnie jak w przypadku dostępu do rynku pracy, Niemcy zastosowali wobec Polski, w wybranych dziedzinach, 2- letni okres przejściowy z możliwością przedłużenia do 5, albo nawet 7 lat.

W tym czasie z zasady wolności świadczenia usług wyłączone będą budownictwo i usługi pokrewne (45.1 do 45.4), sprzątanie budynków, inwentarza i środków transportu (74.70) oraz wyposażanie i dekoratorstwo wnętrz (74.87). Poza wymienionymi grupami czynności, obowiązuje zasada swobody świadczenia usług produkcyjnych, handlowych, rzemieślniczych a także usług świadczonych w ramach wykonywania wolnego zawodu. Oznacza to, że np. rzemieślnik polski nawet nie posiadając siedziby w Niemczech może przybyć do tego kraju dla wykonania usługi. Świadczona usługa, z założenia jednorazowa, musi być ograniczona pod względem zakresu rzeczowego i czasu. Wykonując usługi, należy przestrzegać wszystkich obowiązujących w RFN przepisów z zakresu prawa pracy, podatkowego, o działalności gospodarczej, prawa o rzemiośle. Usługi budowlane i pokrewne oraz wyposażania i dekoratorstwa wnętrz, dla których wprowadzono okres przejściowy mogą być w zasadzie wykonywane tylko na podstawie Polsko-niemieckiej umowy z 31.01.1990 r. o oddelegowaniu pracowników polskich przedsiębiorstw do realizacji umów o dzieło w RFN, a więc w ramach ustalanego każdego roku kontyngentu osobowego. W takich przypadkach niezbędnym jest uzyskanie niemieckich pozwoleń na pracę.

UWAGA!

Mogą jednak być wykonywane także w ramach samodzielnej, zarejestrowanej w Niemczech działalności gospodarczej. Wykonywanie przez pracowników polskich przedsiębiorstwach prac w firmach niemieckich na podstawie umowy użyczenia nie jest uznawane jako świadczenie usług i w związku z tym jest objęte okresem przejściowym w zakresie dostępu do niemieckiego rynku pracy.

Źródło: REGION Europy nr14