• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr7

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr7.

» Zdrowotne właściwości języków obcych

Porozumiewanie się przynajmniej jednym językiem obcym ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Związek między jednym a drugim nie wydaje się taki oczywisty, jednak ostatnie badania naukowców z York University w Toronto rozwiały wątpliwości – języki obce podnoszą sprawność umysłu i oddalają widmo wielu schorzeń, tj. Alzheimer. Struktura i działanie mózgu to zagadnienia wyjątkowo złożone, o których wciąż musimy się wiele uczyć.

» Polska diaspora?

Rafał wpuścił do swojego mieszkania rodzinę. Przyjechali rozglądnąć się trochę za pracą, a trochę w odwiedziny. Kiedy parę dni później przyszedł do domu po pracy, po rodzince nie było ani śladu. Razem z nią zniknął  komputer, pralka, wieża CD i telewizor. To oczywiście extremum. Nie można uogólniać. Nie wszyscy Polacy przecież zachowują się w ten sposób. Jest i mnóstwo przykładów, które zaprzeczyłyby twierdzeniu, iż Polak Polakowi jest wilkiem. Niemniej jako mniejszość narodowa na obczyźnie prawie nigdzie się politycznie nie liczymy. Dlaczego? Jest nas przecież za granicami Rzeczypospolitej ponad 15 milionów, w samych Stanach Zjednoczonych 10 milionów.

» Niemieckie media o raporcie MAK

Według Süddeutsche Zeitung, ten dokument pokazuje jak trudna jest w rzeczywistości polsko-rosyjska współpraca. A przecież przez wiele miesięcy ukrywano ten fakt, a opinia publiczna była uspokajana czy wręcz karmiona informacjami o dobrej i wciąż polepszającej się atmosferze w relacjach Polska - Rosja.

» ZUS, czyli piramida finansowa

Rządowe ubezpieczenie, nazywane ubezpieczeniem społecznym, w przeciwieństwie do ubezpieczeń oferowanych przez prywatne firmy ubezpieczeniowe nie opiera się na skrupulatnych rachunkach matematycznych i statystycznych, szacujących stopień ryzyka oraz wysokość składki ryzyko to pokrywającej. Prowadzony bowiem przez rząd program „ubezpieczenia społecznego” nie ma wystarczającej ilości aktywów niezbędnych do pokrycia ich pasywów. Inaczej mówiąc, wydatki na cele ubezpieczenia społecznego i pokrycia kosztów pracy administracji tej instytucji znacznie przekraczają możliwości finansowe ZUS-u.  Dlatego ZUS musi korzystać z kredytów komercyjnych, by pokrywać istniejące zobowiązania związane z rozrastającą się wciąż biurokracją ZUS-owską i świadczeniami emerytalno-rentowymi.

» Samodzielni Polacy w Niemczech

Renata Line jest przewodnikiem wycieczek w Dreźnie.

Zainteresowanie mieszkańców nie tylko pogranicza polsko-niemieckiego samodzielnym działaniem u sąsiadów zza Odry i Nysy jest ciągle spore. Po wejściu Polski do UE w samym Görlitz miesięcznie rejestrowało swoją działalność kilkunastu naszych rodaków. W całych Niemczech zarejestrowanych jest już około 140 000 samodzielnych przedsiębiorców z Polski. W tej dziedzinie przebiliśmy wszystkich obcokrajowców, z Turkami (Niemcy Zach.) i Wietnamczykami (Niemcy Wsch.) na czele. Początki zakładania jednoosobowych firm po 1.05.2004 r. były bardzo optymistyczne. W Görlitz rejestrowało się działalność w ciągu 15 minut, pod warunkiem że nie była ona objęta przepisami rzemieślniczymi. Odbywało się to na podstawie zgłoszenia i wpłaty 10 euro.

» Saksy nieopłacalne?

Sprawa legalnego zatrudnienia w Niemczech jest bardzo poważnie traktowana nie tylko przez urzędników celnych czy niemiecką policję. Od ponad 3 lat „praca na czarno” nie jest już wykroczeniem, ale przestępstwem, bardzo surowo karanym przez niemiecki wymiar sprawiedliwości.

» Eksperci kontra politycy

Dnia 22 lutego 2011 r. w Zgorzelecu padł rekord liczby odwiedzających coroczny Polsko-Niemiecko-Czeski Transgraniczny Dzień Informacyjno – Rekrutacyjny. Ponad 6.000 ludzi tłoczyło się w poszukiwaniu informacji o pracy w Niemczech.

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków nie wpłynie znacząco na statystyki bezrobocia w Polsce, może mieć jednak negatywny wpływ na sytuację demograficzną na terenach przygranicznych - uważa Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej. - Polacy znają już europejski rynek; nie spodziewamy się nadmiernego odpływu obywateli z polskiego rynku pracy. Uważamy, że w pierwszej kolejności zalegalizują swoją pracę ci, którzy obecnie pracują w Niemczech nielegalnie – powiedziała prasie  J.Fedak.