• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr6

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr6.

» Europa mafii

W swojej świetnie udokumentowanej książce „Niemcy kraj mafii” wydanej pod koniec 2010 roku w Polsce pod tytułem „Europa mafii” , opartej na bogatej bazie źródłowej, znany dziennikarz niemiecki Jürgen Roth, o którym tygodnik „Die Zeit” napisał, że „jest jednym z najlepszych znawców przestępczości w Niemczech” pokazuje, jak włoskie i rosyjskie organizacje mafijne systematycznie infiltrują politykę i gospodarkę w Niemczech.

» Kto jest Niemcem?

Gdyby nie matka Ljuba w życiu pewnie nie przyjechałaby do Niemiec, ponieważ to ona przywiozła tu kilkuletnią wtedy Ljubę. Wszystko przemawiało za wyjazdem: bieda, ciężki los samotnej matki i pozwolenia na pracę rozdawane każdemu, kto chciał. Katina po trzech latach małżeństwa z często zaglądającym do kieliszka chłopem przeszła do życia samotnej matki. Mimo to jej los i tak się nie polepszył, ponieważ nie mieszkała w raju. Polakom Chorwacja w czasach komunistycznych znana była z drogich kurortów, do których wyjazd był marzeniem nie do spełnienia. Jednakże Katina żyła w najbiedniejszej części Chorwacji zwanej Slawonią, gdzie turyści raczej się nie zapuszczali. Industrializacja też, dlatego jedynym dostępnym zajęciem była praca na roli.

» Ginąca zabudowa

Dom przysłupowy przeniesiony do Zgorzelca z okolic Bogatyni kilka lat temu i przystosowany na bardzo ciekawą restaurację „Dom Kołodzieja”.

Każdy region ma swą charakterystyczną architekturę. Dawniej, kiedy styl budownictwa miał głębokie podłoże — kulturowe, gospodarcze czy geograficzne — wykształciło się wiele oryginalnych modeli budownictwa. Bardzo ciekawe z uwagi na genezę i wygląd jest właśnie budownictwo łużyckie. Historycy architektury tłumaczą, iż główną przyczyną rozwinięcia się łużyckiego stylu zabudowy były ograniczenia zużycia drewna wprowadzane od XVI w. przez łużyckich władców.

» Młodzi do Niemiec!

Już w sierpniu 2010 roku rząd Niemiecki mówił o konieczności zachęcenia młodych Polaków i Czechów do szkolenia się i nauki zawodu w Niemczech. Od kilku miesięcy przygotowywany jest plan sprowadzenia z całego obszaru pogranicza polsko-niemieckiego (w początkowej fazie) dziesiątek tysięcy młodych Polaków do nauki zawodów rzemieślniczych.