• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr4

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr4.

» Euro się utrzyma?

Fundacja Roberta Boscha zorganizowała seminarium dla dziennikarzy z tzw. Europy Wschodniej poświęcone problematyce kryzysu ekonomicznego i politycznego w krajach związanych z walutą Euro oraz jego wpływu na całą Europę. Realizatorem tego arcyciekawego projektu była także Szkoła Dziennikarska w Berlinie. Organizowali go Pan Clemens Schöll i Pani Kamila Mazurek.

» Wspólna Europa – dalej czy bliżej?

Kilka dni temu wielki wydawca prasowy Axel Springer oraz Telekomunikacja Polska zaprosili znaczących gości europejskich ze środowiska polityki i kultury do wspólnej debaty w Berlinie pod hasłem: „Zgoda i niezgoda: Europa i jej narody”. Obecni byli Kurt Biedenkopf, były premier Saksonii, Włodzimierz Cimoszewicz, były minister spraw zagranicznych i marszałek polskiego sejmu, Gianfranco Fini, były minister spraw zagranicznych Włoch oraz niemiecka pisarka Monika Maron.

» Ekoturystyka

Jak tylko słońce zaświeci, zaczynamy myśleć o odpoczynku. Z tysiącami propozycji spędzenia wolnego czasu wychodzą nam naprzeciw m.in. agencje turystyczne, czy hotele. Jeśli wybierzemy się na wycieczkę wytyczonymi szlakami, po pewnym czasie zastanawiamy się, czy to aby na pewno jest wypoczynek na łonie natury? Mijamy tłumy ludzi a  hałas jest powszechny. Przenosząc w góry, do lasów, czy nad jezioro miejskie zwyczaje, niszczymy resztki prawdziwej natury, czego przykładem są wypłoszone zwierzęta i stosy pozostawionych odpadów. Ekoturystyka ma być przeciwstawieniem się turystyce masowej, która doprowadza często do niszczenia atrakcyjnych turystycznie obszarów, takich właśnie, jak lasy, góry, czy morza.

» Praca w Niemczech od 01.05.2011

Kilka lat temu powstał projekt nowego modelu współpracy polsko-niemieckiej, który określono pojęciem „Polsko-Niemiecki Dom”. Miał on mieścić się pomiędzy Berlinem, Szczecinem, Poznaniem, Wrocławiem i Dreznem. Inicjatywa ta spotkała się z chłodnym przyjęciem ze strony polskiej, a i w Niemczech nie była zbyt popularna. Do jej urzeczywistnienia potrzeba było ważnej rzeczy — wspólnego rynku pracy. Ze strony polskiej nie było problemów i bardzo szybko niemieckie firmy i obywatele Niemiec uzyskali możliwość legalnego i nieograniczonego zatrudniania w Polsce.

» Większe uprawnienia policji

Na spotkaniu w dniu 14.10.2010 w Zgorzelcu, ministrowie spraw wewnętrznych Niemiec i Polski, Thomas de Maiziere i Jerzy Miller ustalili, że konieczne jest przygotowanie nowej, międzyrządowej umowy o współpracy policji i jej znaczne pogłębienie. Chcą oni poszerzenia uprawnień policji, tak by polscy funkcjonariusze mogli swobodnie operować na terenie Niemiec, a niemieccy działać bez problemów i samodzielnie w Polsce. Minister Jerzy Miller stwierdził, że  rozmawiał na ten temat z burmistrzami Zgorzelca i Görlitz, którzy przekonywali go do tych zmian. Twierdzili oni, że mieszkańcy obu miast są pozytywnie nastawieni do tego pomysłu.