• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr3

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr3.

» Traktowany jak gangster

Sprawa ma charakter rozwojowy i może dotyczyć także nienawiści rasowej wobec Ukraińca (Igor Szpak ma południową karnację skóry) oraz pobicia domniemanych sprawców napadu przez funkcjonariuszy zgorzeleckiej policji. Całą sprawę opisuje dziennikarz Kajetan Marcinkowski na stronie www.uwolnicigora.pl.

» Budują nowe mosty

Dzień 1 września 2010 w Zgorzelcu i Görlitz połączył Polaków i Niemców. Niestety nie zdołał połączyć samych Polaków a to za sprawą zdystansowania się do imprezy Platformy Obywatelskiej, mimo że min. Wł. Bartoszewski objął osobiście Patronat Honorowy a z ciepłymi słowami poparcia zwrócił się do organizatorów Szef Parlamentu Europejskiego Prof. Jerzy Buzek.

» Magiczne dni z Ewą Lipską

Ewa Lipska (1945), należąca do najważniejszych polskich poetek powojennego pokolenia, przyjechała do Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Organizatorka jej pobytu, pani Maria Kret (pracownica biblioteki), z entuzjazmem podeszła do propozycji zaproszenia poetki, którą Jolanta Długa, jedna z miejscowych polonistek, przedstawiła na początku tego roku. Ewa Lipska zachwycona była polsko-niemieckim miastem i jego architekturą, co szczególnie odnosiło się do starówki w Görlitz. Poetka z zainteresowaniami architektonicznymi, mimo ograniczonego czasu swojego pobytu chłonęła urok miasta i jego polsko-niemieckiego ducha.

» Seniorzy w Sychrovie

Polsko-czesko-niemieckie spotkania seniorów z - sąsiadujących ze sobą - Dolnego Śląska, Saksonii i północnej części Czech posiadają już dwunastoletnią tradycję. Raz w roku Venkovsky Prostor, P-ZFST „Pogranicze” wraz z niemieckim stowarzyszeniem Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen organizują wspólnie międzynarodowe wydarzenie dla seniorów z trzech przygranicznych regionów. Ze strony polskiej biorą w nim udział przedstawiciele środowisk seniorskich z powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego.

» Spotkanie pielgrzymów

30 kwietnia 2010 był pomyślnym dniem w Świętym Roku Pielgrzyma dla Świętego Bractwa Jakubowego i wszystkich obecnych w Jakubowie. Arcybiskup z Santiago de Compostela, Juliana Barrio, w trakcie swojej podróży do Krakowa zatrzymał się na chwilę skupienia w Kościele Jakubowym! Tu znajduje się centralne miejsce dla  Braci Jakubowych i wszystkich polskich pielgrzymów, którzy chcą iść tą drogą -  do Santiago de Compostela, na koniec świata jak to było we wczesnym średniowieczu.

» O puchary posła i burmistrza

Pierwszą z dwóch siatkarskich imprez był Turniej Piłki Plażowej „-20+40” o Puchar Posła RP Pana Romana Brodniaka. Zgodnie z przyjętą dla tych rozgrywek zasadą, w dwuosobowej drużynie jeden z zawodników nie mógł mieć więcej niż 20 lat, natomiast drugi musiał mieć więcej niż 40 lat (stąd tajemnicze „-20+40” w nazwie turnieju). W zawodach wystartowało 7 zespołów, które rywalizowały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. Połączenie młodzieńczej brawury z doświadczeniem i znajomością techniki gry doskonale się sprawdziło, zapewniając tak zawodnikom, jak i publiczności świetną zabawę i solidną dawkę prawdziwie sportowych emocji.