• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Twój REGION Europy nr15

Archiwum artykułów - Twój REGION Europy nr15.

» Taniej w Niemczech!

Od wielu lat mieszkańcy pogranicza polsko-niemieckiego systematycznie zaopatrują się w różne towary w Niemczech. Korzystny kurs walut (stosunkowo mocna złotówka) powodował szczególnie w latach 2006-2010 „szał zakupowy” za Odrą i Nysą. Ostatnie osłabienie polskiej waluty nie wpłynęło jednak na obniżenie częstotliwości zakupów w Niemczech. Wręcz przeciwnie, od czasu gdy Polacy masowo wykupowali w niemieckich sklepach cukier i czekoladę (wydzielane im przez ekspedientki w różnych ilościach), tendencja ta wzrasta.

» Drugi obieg - samowykluczenie?

Pochwała drugiego obiegu w przekazie informacji i w mediach jest niebezpieczna, bo może prowadzić do zjawiska samowykluczania. Samodzielnego wpychania się do getta, z którego większość z nas nie potrafi wyjść, gdyż nie mamy do tego kompetencji kulturowych: komunikacyjnych i organizacyjnych. W wielu sytuacjach pierwszą reakcją i argumentem na krytykę działań czy brak należytej ich skuteczności jest zdanie: „My nie mamy mediów, a oni (strona rządowa) mają tajne służby, media i wielki kapitał”. Jest to obiektywna racja i w sensie faktycznym tworzenie drugiego obiegu oraz funkcjonowanie w nim są uzasadnione, ale w wymiarze komunikacyjno-perswazyjnym często jest to strzał do własnej bramki.

» Naziści kontratakują!

Chciałem, żeby film nie tylko rozbawiał, ale również aby kończył się poważną, melancholijną nutą ostrzeżenia, która mówi, że wcale nie oddaliliśmy się tak bardzo od czasów wielkich wojen światowych i to wszystko może się powtórzyć, jeżeli nie będziemy zwracali uwagi na to, co robią i mówią nasi liderzy – mówi  Timo Vuorensola.

» ACTA-bis?

W niemieckiej prasie w latach 2009-2010 można było sporo przeczytać o aferach związanych ze szczepionkami na tzw. świńską grypę. Tą największą było sprowadzenie dla wojska, polityków oraz służb medycznych innych (bardziej bezpiecznych) szczepionek niż dla przeciętnego Niemca. Bundeswehra kupiła szczepionkę firmy Baxter, niezawierającą adiuwantów (środki mogące wywołać nadreakcje organizmu). Także niemieckie ministerstwo spraw wewnętrznych zamówiło specjalną dostawę szczepionek dla członków rządu federalnego, ministerstw i najważniejszych urzędów.

» Autostrady w rękach mafii? (część 2)

Istnienie syndykatu kryła omerta – zmowa milczenia, obowiązująca także w kręgach polityki i policji. Uczciwych funkcjonariuszy chroniącej budżet Guardia di Finanza zastraszano, a także fabrykowano przeciw nim fałszywe zarzuty. Zakładano na ich nazwiska konta bankowe, następnie wypełniane pozorującymi łapówki pieniędzmi. Skorumpowani urzędnicy wyprzedzali rzetelne kontrole, rekwirowali i następnie niszczyli dowody. Kto mówił o mafii był mitomanem, albo szaleńcem.

» Zimna wojna generałów

Dostęp do informacji to wartościowa waluta. Kto stoi na czele służb wywiadowczych ten faktycznie decyduje o losach kraju. Może reżyserować koalicje rządowe, wielomiliardowe kontrakty oraz stosunki dyplomatyczne między państwami. Pozyskuje wiedzę niebezpieczną, z którą nikt tak naprawdę nie odchodzi na emeryturę. W gąszczu politycznych powiązań racja stanu często nie odgrywa żadnej roli, a priorytet obejmują partykularne interesy.