• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

SUPLEMENTY z GŁOWĄ

Zgodnie z Polami Lalonda największy wpływ na nasze zdrowie ma styl życia jaki prowadzimy (patrz wykres). W wielu przypadkach nasze samopoczucie, witalność czy stan zdrowia zależą od nas samych. Z pewnością jest to bardzo pocieszające stwierdzenie. Jeśli odżywiamy się zdrowo, regularnie ćwiczymy i unikamy stresu to likwidujemy czynniki ryzyka wielu chorób.

Niedobór i nadmiar są groźne

A co nas czeka, gdy przestaniemy dbać o prawidłowy sposób odżywiania? Niedobór lub nadmiar określonych substancji odżywczych może niestety wpłynąć na zwiększenie zapadalności na wiele chorób, w tym cywilizacyjnych. Mówiąc o niedoborze składników pokarmowych należy mieć na myśli:

  • zależną wyłącznie od nas niedostateczną ich podaż z posiłkami i napojami,
  • związane z chorobami nieprawidłowe wchłanianie w przewodzie pokarmowym,
  • lub zwiększone wydalanie z organizmu.

Jeżeli dostarczamy organizmowi niewystarczające ilości witamin, składników mineralnych czy innych substancji, możemy się wspomóc suplementami diety. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie zastąpią one odpowiedniej i urozmaiconej diety! Mówią o tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, a także odpowiednie przepisy krajowe. Nie są one również lekami! Nie mają właściwości leczniczych, a wyłącznie profilaktyczne w niedoborach. Mimo wszystko ich stosowanie powinno być ustalone z lekarzem.

Jakie i jak przyjmować?

Jeśli chcemy przyjmować suplementy diety, powinniśmy robić to rozsądnie. Automatycznym łykaniem tabletek możemy sobie nawet zaszkodzić. Dlatego czytajmy etykiety i stosujmy się do zaleceń! Przedawkowanie jest niebezpieczne w przypadku wit. A i D występujących np. w tranie. Natomiast bezpieczną formą wit. A jest beta-karoten, zawarty w wielu warzywach i owocach (najwięcej w marchwi). Tę i inne witaminy antyoksydacyjne – C i E – najlepiej uzupełniać zimą i wczesną wiosną. Wtedy, gdy nasz jadłospis jest ubogi w świeże warzywa, owoce i oleje. Niektóre składniki mineralne lepiej wchłaniają się w obecności określonych witamin. Dlatego połączenie preparatu magnezu z wit. B6 lub żelaza z wit. C jest mile widziane. Pierwszy suplement lekarze zalecają przy problemach z sercem, drugi – kłopotach w układzie krwionośnym. Jeśli mamy problemy związane z przewodem pokarmowym warto wprowadzić do diety produkty probiotyczne (zawierające odpowiednią ilość bakterii sprzyjających zdrowiu) oraz artykuły zbożowe z grubego przemiału (bogate w ważny błonnik). Ostatecznie i w tym wypadku możemy sięgnąć po tabletki suplementacyjne z bakteriami probiotycznymi i błonnikiem.

Tabletki lub produkty spożywcze

Stosowanie suplementów diety jest dobrowolne. Jeśli nie chcemy ich przyjmować, a uważamy, że brakuje nam określonych substancji odżywczych, możemy sięgnąć po produkty spożywcze wzbogacane minerałami i witaminami. Jednak miejmy cały czas na uwadze możliwość przedawkowania. Ostatecznie konieczne jest podawanie wit. D3 niemowlętom i małym dzieciom, w celu zapobiegania krzywicy. Natomiast witaminą, o której obowiązkowo powinny pamiętać kobiety mogące zajść w ciążę, jest kwas foliowy. Powinien być przyjmowany codziennie, aby zmniejszyć ryzyko ciężkich, a nawet śmiertelnych wad cewy nerwowej u nowonarodzonego dziecka.

Źródło: REGION Europy nr25