• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

SPA - Sanus Per Aquam

SPA z łaciny oznacza zdrowie dzięki wodzie. Salony i ośrodki rekreacji tak oznaczone bazują na dobroczynnych właściwościach wody. Oferują zabiegi regenerujące, odprężające i upiększające. Pomagają odzyskać siły witalne, równowagę i spokój ducha Powstają w centrach miast, bądź w oddalonych od zgiełku, malowniczych zakątkach kraju. Właściciele salonów SPA zapewniają, że wystarczy krótki, weekendowy pobyt aby poprawić samopoczucie i zregenerować ciało. Z bogatej oferty SPA korzystają kobiety i coraz częściej mężczyźni w różnym wieku. Przy szybkim tempie życia i ciągłym braku czasu znaleźliśmy sposób na efektywny odpoczynek i pielęgnację urody. Bowiem programy pielęgnacyjne SPA pozwalają poprawić kondycję nie tylko ciała ale i ducha. Poprzez różnego rodzaju zabiegi nasza skóra zostaje nawilżana, odżywiona i ujędrniona.

Woda – podstawa życia

Woda może nas stymulować do działania bądź wyciszyć i ukoić, za pomocą odpowiedniej terapii czujemy się zrelaksowani lub pobudzeni. Idea SPA to zabiegi oparte najczęściej na wykorzystaniu wody i masażu. Ośrodki SPA oferują nam całą gamę różnorodnych usług m.in.:

  • pilingi wygładzające i odżywiające skórę
  • relaksujące hydromasaże odprężające mięśnie i pomagające walczyć z cellulitem
  • kąpiele pobudzające ciało i umysł poprzez zastosowanie wody o różnej temperaturze i natężeniu ciśnienia
  • kąpiele solankowe w wodzie mocno nasyconej jodem przyspieszające metabolizm, pomagające pozbyć się zbędnych kilogramów.
  • zabiegi na bazie alg bogatych w witaminy oraz minerały mające silne działanie nawilżające, ujędrniające i zwalczające cellulit.
  • masaże, które łagodzą stresy i różnego typu napięcia. Pomagają w leczeniu niewydolności układu krążenia i chorobach stawów.

Rzymianie byli prekursorami SPA

Dobroczynne właściwości wody znane były już w starożytności, a codzienne kąpiele stanowiły dla Rzymian istotną część życia. Zapominali o troskach lecząc zbolałe mięśnie w gorących źródłach, które z czasem zostały zabudowane i nazwane termami, saunami i łaźniami. Samo miejsce nazwano „aquae”, a zabiegi w nim wykonywane „Sanus per Aquam” - „Zdrowie przez Wodę”. Podbijając stary kontynent Rzymianie rozpropagowali swoje upodobania do wodnych przyjemności. W średniowieczu idea SPA była kultywowana i rozpowszechniana przez uczestników wypraw krzyżowych, którzy pragnęli przenieść zaobserwowane rytuały z krajów islamskich na grunt europejski. W XIV wieku u podnóża Ardenów we wschodniej Belgii powstało miasto o nazwie SPA. Słynęło ono i słynie do dziś z leczniczych źródeł i jest jednym z najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych w Europie. Z tamtych czasów wywodzi się kultura SPA, przez którą można rozumieć terapię przy pomocy wody. Wykorzystywanie do zabiegów wody źródlanej i morskiej a także wodorostów już wtedy było znanym sposobem leczenia wielu schorzeń.

Od czasów Oświecenia to hydroterapia

Hydroterapia i sztuka masażu pojawiły się w okresie oświecenia i już wtedy stosowane były jako techniki relaksacyjne. W wieku XIX wśród osób zamożnych zapanowała prawdziwa moda na SPA, a wypoczynek w Baden Baden czy belgijskim mieście SPA cieszył się w kręgach elity sporym powodzeniem. Dzisiaj SPA to nie tylko hydromasaże czy kąpiele, ale szeroki wachlarz ofert, od pielęgnacji dłoni i stóp, poprzez twarz i resztę ciała, do wewnętrznej harmonii.

Źródło: REGION Europy nr24