• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

SKY TOWER symbol Wrocławia

Sky Tower to wysoka na 258 metrów konstrukcja. Budynek będzie miał 56 pięter i zajmie powierzchnię 27 367 m2. To kompleks, w którego skład wejdzie 10 budynków. Inwestorem jest Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen, człowiek, któremu do osiągnięcia najwyższego wymiaru luksusu pozostał chyba już tylko lot w kosmos. Podobno wszystko robi z wyjątkową dokładnością; jak się to przełoży na rzeczywistość, zobaczymy.

Najbogatszy Polak

Choć wrocławskie przedsiębiorstwa różnie sobie radzą na giełdzie, to z trudnej sytuacji wychodzą obronną ręką. Jak firma LC Corp, która debiutowała na rynku giełdowym w 2007 roku. Obecnie zajmuje się budową drapacza chmur, która jak na razie przebiega zgodnie z planem. "Zdecydowanie najgorszy debiut spośród wrocławskich spółek miało w zeszłym roku LC Corp" - mówi Łukasz Pałka, dziennikarz ekonomiczny dziennika "Polska". "I nie pomogła tu ani magia nazwiska Czarneckiego, ani przyzwoita koniunktura" - dodaje. Nie od dziś wiadomo, że Leszek Czarnecki jest człowiekiem sukcesu, a więc jego domeną jest zapewne cierpliwość i wytrwałość w chwilach kryzysu finansowego. Próbą jego odporności finansowej i nerwowej był na pewno nie tylko polski kryzys giełdowy na przełomie grudnia i stycznia. Czarnecki stracił sporo, prasa pisała nawet o 700 milionach złotych. Do tego doszły niedawne posądzenia o współpracę z komunistycznym aparatem bezpieczeństwa. Właściciel Getin Banku czy Noble Banku zdołał od podstaw utworzyć grupę finansową i stał się jednocześnie najbogatszym Polakiem. Według rankingu magazynu "Forbes" majątek wrocławskiego biznesmena jest szacowany na 6,4 mld zł, co, z pewnością, nie mieści się w głowie zwyczajnego Polaka.

Raj za 10 milionów złotych

Jedynym rozwiązaniem, dzięki któremu możliwe jest zdobycie wymarzonego apartamentu w tym budynku wydaje się wygrana w Lotto. Zanim jednak sięgniemy po tego typu środki, wczujmy się przez chwilę w gustownego milionera. Najdroższe lokum kosztuje, bagatela, 10 milionów złotych. Klient ma możliwość wyboru różnych wersji wykończeń, w tym kolorystyki. Tak więc każdego, kto zdecyduje się na wykup mieszkania w Sky Tower czeka nowoczesna aranżacja wnętrz, najwyższej jakości sprzęt i oczywiście komfort. "To będzie niezwykła budowla, w której znajdziemy pole golfowe, basen czy galerie handlowe. Zapewniony wysoki standard życia, nowoczesne wnętrza - wszystko, o czym marzy wielu Polaków" - mówi Szymon Sobczyk, inspektor nadzoru budowy.

Świeże spojrzenie na świat

Choć opinie o tym budynku są na ogół pozytywne, jednak coś tu zgrzyta. Wrocław to jeszcze nie Nowy Jork, nie Tokio. W tych światowych miastach nowoczesne konstrukcje są na porządku dziennym. Czy w centrum któregoś z tych miejsc są zabytkowe kamieniczki? Absolutnie nie! Więc właściwie dlaczego pośród tego, co zabytkowe, stawia się iście nowoczesną budowlę? Na pierwszy rzut oka nie współgra ona z obecną architekturą Wrocławia. W mieście przeważają budynki, które pamiętają najbardziej odległe czasy. Jednakże wraz ze zburzeniem ich ikony, wieżowca Poltegoru, nastała era, w której liczy się nowe spojrzenie na świat. Stolica Dolnego Śląska chce wyglądać inaczej, chce być postrzegana jako jedno z wielu nowoczesnych i doskonałych miejsc świata.

Warto pomarzyć!

Niestety zawrotne ceny mieszkań w tym drapaczu chmur nie pozostawiają wątpliwości. Ogromna ilość Polaków nie będzie miała możliwości finansowych, by pozwolić sobie na taki wydatek. Lekiem na całe zło mógłby się okazać kredyt, ale trzeba wiedzieć jak go spłacić zanim pochłonie nas chęć posiadania tak drogiej nieruchomości. Jednak warto będzie pomarzyć przechodząc za kilka lat obok najbardziej luksusowego pomysłu architektonicznego Wrocławia, z nadzieją, że kiedyś znajdziemy na ulicy czek o wartości pięciu milionów złotych.

Sky Tower to jedno z największych przedsięwzięć w stolicy Dolnego Śląska. Jest kapitałochłonne, bo koszt budowy to ok. 400 mln dolarów, ale i pracochłonne. Inwestycja ta stawia Wrocław na wysokiej pozycji, jeśli chodzi o standard życia. Nie bez powodu Sky Tower nazwano miastem w mieście. Za kilka lat dowiemy się, co dokładnie będzie się kryło pod tym stwierdzeniem. Na razie jednak wiemy tylko tyle, że umieszczony będzie tam kompleks rekreacyjny, a nawet przedszkole.

Za kilka lat Wrocław nie będzie już tym samym miastem. Wszystkie inwestycje, kolejne plany związane z budową wielu nowych, często awangardowych nieruchomości będą przykuwać uwagę gości z zagranicy, ale przede wszystkim samych mieszkańców.

Źródło: REGION Europy nr29