• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr5

Archiwum artykułów - REGION Europy nr5.

» Praca na czarno to przestępstwo!

Nielegalne zatrudnianie nie będzie już od lipca 2004 wykroczeniem ale stanie się przestępstwem. Oznacza to nie tylko większą karę pieniężna lecz także poważną groźbę więzienia za jej niezapłacenie oraz wpis do rejestru skazanych - tak dla pracownika jak i pracodawcy. Przestępstwem będzie już zatrudnienie sprzątaczki w domu czy mieszkaniu lub zaangażowanie pomocy przy przeprowadzce, nieskomplikowanej naprawie albo tapetowaniu pokoju. Pomoc sąsiedzka czy rodzinna będzie dopuszczalna ale tylko w przypadku drobnych remontów czy prac jednostkowych i to nieodpłatnie.

» Niemcy czekają na Polaków!

Na początku lipca Bundesrat czyli wyższa izba niemieckiego parlamentu zaakceptowała przygotowany przez rząd Gerarda Schrödera projekt nowej ustawy imigracyjnej. Dzięki niemu możliwe stanie się osiedlanie w Niemczech i podejmowanie bez większych trudności pracy przez naukowców, menadżerów i specjalistów najwyższej klasy, w tym także z Polski.

» Zgorzelec i Görlitz chcą być jednym miastem?

W najważniejszym polskim dzienniku czyli "Gazecie Wyborczej" W dniu 27.08.04 ukazał się artykuł opisujący dość ogólnie aczkolwiek ciekawie współpracę Zgorzelca i Görlitz. Nie zawiera on wprawdzie ważnych społecznie elementów ale być może w przyszłości będą one w tymże dzienniku poruszone. Autorzy stwierdzają m.in, że Zgorzelec i Görlitz chcą się łączyć - tak deklarują głośno polscy urzędnicy, a po cichu liczą na unijne fundusze, jednak pieniądze lądują na razie głównie na niemieckim brzegu Nysy Łużyckiej.

» Po co wam Chiny, do Polski jest bliżej!

Polska może być konkurencją dla Chin. Produkcja u nas jest tańsza niż w krajach UE, a odległość do rynków zbytu mniejsza. Wielkie europejskie koncerny coraz częściej przenoszą produkcję do Azji, najczęściej do Chin. Nie zawsze jednak produkcja na Dalekim Wschodzie się opłaca, a Polska może być atrakcyjną alternatywą. Według The Boston Consulting Group (BCG), zalety naszego kraju mogą zaowocować 30 mld EUR (133,8 mld zł) inwestycji w najbliższym dziesięcioleciu.