• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr34

Archiwum artykułów - REGION Europy nr34.

» GRYPA

Grypa to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, wywoływana przez wirusy z rodziny Myoviridae grupy A, B i C. Wirusy często mutują, dlatego leczenie może stanowić trudności. Ponadto mogą nabierać odporności na lekarstwa. Przyczyną grypy może stać się nadużywanie leków czy niewłaściwe ich stosowanie, np. przerwanie terapii wcześniej, niż zalecił lekarz, albo leczenie się na własną rękę antybiotykami pozostałymi po wcześniejszej, podobnej chorobie. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową, przez wirusy obecne w ślinie. Dlatego tak ważne jest zakrywanie ust przy kichaniu, używanie jednorazowych chusteczek, częste mycie rąk, unikanie picia ze wspólnej szklanki czy jedzenia np. tej samej kanapki.

» Niemieckie HOLLYWOOD

Odwiedzam najstarsze studio filmowe na świecie, które było pierwowzorem słynnego Hollywood. To Babelsberg, położone niedaleko Poczdamu. Studio to założono w 1911 roku. Na owe czasy było to najnowocześniejsze i największe studio filmowe, początkowo na świecie a potem w Europie. W Babelsber powstały kamienie milowe światowej kinematografii, m.in. słynny „Metropolis” Fritza Langa.

» Walka o godność

W drugiej połowie mają 2009 w Görlitz i Dreźnie oraz innych miejscowościach na terenach graniczących z Polską zawisły plakaty wyborcze niemieckich neonazistów z nacjonalistycznymi hasłami, m.in. „Praca dla Niemców”, oraz antypolskimi, jak „Zatrzymać polską inwazję” (foto). Kolportowano tysiące takich ulotek (foto). Ani niemieckie państwo, ani lokalny samorząd natychmiast po ukazaniu się plakatów (około 13 maja) nie interweniowały. Burmistrz Görlitz J.Paulik twierdził, że takie plakaty są wyrazem wolności słowa w Niemczech a prokuratura w tym mieście  uważała, że nie godzą one w Polaków i dobrosąsiedzkie stosunki między naszymi krajami.

» Święto wolności?

Z wejść do metra wyłaniają się wciąż setki ludzi. Kto ma przy sobie parasol, otwiera go. Pozostali naciągają na głowy kaptury lub próbują schować się pod dach stworzony z rozciągniętych już na ulicach tysięcy parasoli. Między Reichstagiem a Bramą Brandenburską nie ma już praktycznie przejścia. Wielu berlińczyków i przybyszów uzbrojonych w butelki z szampanem i aparaty fotograficzne oczekuje rozpoczęcia obchodów. Krótko po dziewiętnastej zaczyna się uroczystość z wystąpieniami polityków.