• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr31

Archiwum artykułów - REGION Europy nr31.

» Jedz KOLOROWO!

W końcu zimy pojawia się mnóstwo artykułów o krzyczących nagłówkach. Wszystkie można sklasyfikować pod szumnie brzmiącym tytułem „Schudnij na wiosnę”. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby promowały one prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia. Jednak porady często krążą wokół diet-cud. Gdyby to było takie proste… Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje: „PLAGA NADWAGI I OTYŁOŚCI OPANOWUJE ŚWIAT”. I nie jest to tylko problem estetyczny!

» Sposób na kryzys

Szczególnie dotkliwie kryzys zdążyli już odczuć mali i średni przedsiębiorcy, którzy – zgodnie z podstawową doktryną gospodarki wolnorynkowej – są zdani tylko na siebie, niezależnie czy wiedzie im się akurat dobrze, czy źle. Skoro jednak źle wiedzie się jeśli nie wszystkim, to większości, może warto zastanowić się nad jakimś kompleksowym rozwiązaniem?

» Mistyk z Görlitz

Zamyślony mężczyzna siedzi przy szewskim stoliku na dolnym rynku w Görlitz i rozmyśla nad swoim życiem. Zastanawia się czy powinien koncentrować się na rzemiośle czy też na pisaniu? Jego żona stoi nad nim i ciągle zawraca mu głowę. Dodatkowo groził mu magistrat. Z drugiej strony przyjaciele zachęcali go: pisz dalej, nie tylko w Dreźnie czekają na twoje przemyślenia. Reżyser Herman Rueth wiedział, że filozof szewski Jakub Böhme z Görlitz już nie długo będzie osobą mało znaną.

» Solidarni w energetyce?

Gazociąg północny, podobnie jak Traktat Lizboński, Berlin lansuje nie jako swój "narodowy interes", lecz ogólnoeuropejski. Polskę i Niemcy - choć oba kraje ze sobą sąsiadują, mają wspólną granicę, należą do Unii Europejskiej i NATO - dzieli wiele w sprawie zapewnienia sobie bezpieczeństwa energetycznego. Jakiś czas temu pewien polski premier postulował stworzenie "NATO energetycznego", mającego chronić każdego członka Unii. Może i była to szczytna idea, ale okazała się niespójna z polityczną rzeczywistością.

» Atak na Drezno

Dywanowe naloty na Drezno i tysiące ofiar cywilnych tuż przed końcem działań wojennych stały się ważnym elementem postrzegania II wojny światowej. Historia Drezna stała się symbolem, który bardzo mocno oddziałuje na emocje. Niedawno pokazywany także w Polsce i dostępny na DVD film "Drezno" uzupełnia to podejście do historii. Spory wokół najnowszych dziejów Niemiec nie pozostają bez wpływu na współczesne pojmowanie historii tego kraju i całej Europy.