• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr3

Archiwum artykułów - REGION Europy nr3.

» Dżungla biurokracji!

Czas po rozszerzeniu Unii Europejskiej w maju tego roku przedstawiany jest na ogól jako okres przełomu, otwierający nową epokę w gospodarce Europy. Z pewnością, zwielokrotniły się wysiłki niemieckich i polskich firm w kierunku nawiązania kontaktu i zbudowania dobrej współpracy gospodarczej. Dowodem na to są rozmaite niemiecko-polskie spotkania przedsiębiorców, jakie organizuje się m.in. w Zgorzelcu, Jeleniej Górze, Sulikowie czy Wrocławiu.

» Görlitz potrzebuje więcej przedsiębiorców

Upadek III Rzeszy i zniszczenia wojenne spowodowały, że przygnębieni obywatele Niemiec "uciekali w pracę" kierując swoją energię na tworzenie tysięcy firm. Podobnie było w Polsce po upadku komunizmu w 1989 roku. Nowo powstałe przedsiębiorstwa, także te jednoosobowe przynosiły takie zyski, że pod koniec lat 50 - tych Niemcy były bogate jak nigdy przedtem w swojej historii. Obecnie wydaje się, że duch przedsiębiorczości w tym kraju, widoczny jeszcze w latach 70-tych znacznie się osłabił.

» Ważna i ciekawa konferencja

4 maja 2004 r. w Görlitz odbyła się bardzo ciekawa i ważna dla rozwoju współpracy polsko-niemieckiej w obszarze gospodarki konferencja informacyjna: "Praktyki zawodowe i praca w Saksonii w obliczu przystąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej". Organizatorem było PONTES- Werkstatt "Nachbarschaf und Sprache" c/o Euro-Schulen Görlitz GmbH i osobiście pan Giselher Woite.

» Jednoosobowa firma w Niemczech

Blokada zatrudnienia Polaków dotyczy tylko niektórych branż, głównie tych w których panuje wysokie bezrobocie. Prawo do tego już dziś ma każdy i w każdej branży. W przypadku trzech wyjątkowo strzeżonych - czyli w budownictwie, czyszczeniu budynku oraz dekoratorstwie i opieką nad osobami starszymi - Polacy powinni się jednak liczyć z utrudnieniami. Malarz czy sprzątaczka mogą oficjalnie założyć firmę, sami być jej szefami i jednocześnie wykonywać całą pracę.