• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr29

Archiwum artykułów - REGION Europy nr29.

» Zabija rak nie diagnoza

Dzięki poradom w gabinetach lekarskich oraz kampaniom w mediach i badaniom przesiewowym, rośnie świadomość kobiet, dotycząca nowotworów piersi. Onkolodzy jednak apelują, że wciąż za mało pań poddaje się odpowiednim badaniom. Statystyki ciągle martwią: rak piersi to najczęstsza onkologiczna przyczyna zgonów kobiet. Szacuje się, że co roku u 12 tysięcy Polek wykrywa się ten rodzaj nowotworu. Prawie połowa pań z tej grupy umiera. Niestety za późno zgłosiły się do lekarza i rak był już w znacznym stopniu zaawansowania. Dlatego tak istotne jest wykonanie badań w odpowiednim czasie.

» Mobbing

Często słyszymy o mobbingu, o psychicznych i łączących się z tym często fizycznych upokorzeniach pracownika. Badania wskazują, że co dziesiąty Polak dotknięty jest tym problemem w miejscu pracy. Jeśli tak jest w rzeczywistości, to każdy z nas najprawdopodobniej ma w swoim otoczeniu choć jedną osobę w jakiś sposób dotkniętą mobbingiem. Ale czy zdajemy sobie z tego sprawę? Czy wiemy, CZYM tak naprawdę jest mobbing?   Może sami jesteśmy ofiarami i nie mamy tego świadomości?

» Symbol polskiego winiarstwa

Wytwarzanie wina w Zielonej Górze, miasteczku wówczas prowincjonalnym, zaczęło się najprawdopodobniej w X wieku. Trunek ten był nieodłącznym elementem liturgii sprawowanych w religii chrześcijańskiej, wkraczającej wówczas na tereny słowiańszczyzny. Pierwsze wzmianki na temat winnic zielonogórskich pochodzą z 1314 roku. Wówczas to mieszkańcy miasta w tymże napoju szukali lekarstwa przed szerzącą się w mieście zarazą. Winnice musiały być już na tyle rozwinięte, aby ich owoce i przetwory mogły zostać uznane za środek pomagający w walce z chorobą oraz by plon starczył dla mieszkańców. Następne lata były łaskawe dla winiarzy zielonogórskich. W XV wieku w okolicach istniało już około 4000 winnic zajmujących 1400 ha, zaś wina z tego regionu znajdowały sympatyków w Gdańsku, Sztokholmie, Lubece i Rostoku. Dopiero w XX wieku nastąpił upadek winnic zielonogórskich. Na skutek wojen samo miasto było kilkakrotnie niszczone i od nowa budowane. Aby jednak zachować choćby wspomnienie po dawnej świetności winnic, uratowano i do tej pory pielęgnuje się 150 ha winnicy położonej na wzgórzu obok Palmiarni.

» SKY TOWER symbol Wrocławia

Sky Tower to wysoka na 258 metrów konstrukcja. Budynek będzie miał 56 pięter i zajmie powierzchnię 27 367 m2. To kompleks, w którego skład wejdzie 10 budynków. Inwestorem jest Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen, człowiek, któremu do osiągnięcia najwyższego wymiaru luksusu pozostał chyba już tylko lot w kosmos. Podobno wszystko robi z wyjątkową dokładnością; jak się to przełoży na rzeczywistość, zobaczymy.

» Mafia ma się dobrze

Mafia paliwowa była i jest ponadpartyjną strukturą, rozlewającą się po Polsce jak nowotwór złośliwy – mówi Andrzej M. Czyżewski,     obywatel Niemiec, były polski prokurator.

» Nóż w plecy

16 września 1939 roku nie był takim samym dniem, jak poprzednie. Analizując nieregularnie napływające z frontu meldunki, można było dostrzec symptomy korzystnej odmiany sytuacji: niemiecki napór słabł, a polski opór zaczynał się wreszcie zazębiać i tężeć. Wojna wkroczyła na obszar "Polski B", gdzie rzadka sieć drożna i kolejowa oraz warunki naturalne w większym stopniu preferowały obronę. Impet niemiecki, zwłaszcza wojsk szybkich, tak w związku z poniesionym stratami, jak zużyciem sprzętu i narastającymi trudnościami zaopatrzeniowymi, zwłaszcza w materiały pędne, zaczął wyraźnie słabnąć.

» QUO VADIS EUROPA?

Straszyć Europą "dwóch prędkości" zaczęto już w 2004 roku, zaraz po rozszerzeniu Unii o nowe kraje członkowskie. ówczesny przewodniczący Wspólnoty, Romano Prodi, mówił m.in.: "Jest jasne, że jeżeli w 2004 roku sytuacja nie odblokuje się, część państw prawdopodobnie podejmie inicjatywę pójścia naprzód". Prodiego "naprzód" znaczy samodzielnie, zostawiając "na lodzie" słabszych lub krnąbrnych. "Europejski pociąg nie może zawsze poruszać się z prędkością najbardziej powolnego wagonu. Mam wrażenie, że niektóre wagony nie chcą poruszać się, a nawet chcą jechać do tyłu" - podkreślał Prodi.

» Kamyk w "ogrodzie niezgody"

Wojna rosyjsko-gruzińska po raz kolejny uświadomiła nam,  jak kruchy i niestabilny jest dzisiejszy świat. Podpisana w tym samym czasie polsko-amerykańska umowa o tarczy antyrakietowej w ocenie Warszawy zwiększy poziom bezpieczeństwa tak krajowego, jak i regionalnego. Głosy płynące z Berlina w większości wyrażają obawę ponownego nakręcenia "spirali zbrojeń" i krytycznie odnoszą się do amerykańskiego projektu.