REGION Europy nr25
Archiwum artykułów - REGION Europy nr25.
» ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNA
Czy idąc do marketu zawsze wiemy, co tak naprawdę kupujemy? Niestety, często wybieramy produkty, które są najczęściej reklamowane, mają ładne, przyciągające wzrok opakowania… Przyczyną naszej niewiedzy o produktach często bywa to, iż w jakimś stopniu nieświadomość jest wygodniejsza. Nawet, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że apetyczny wygląd żywności zawdzięczamy wielu barwnikom, czy konserwantom, to kupno jej tłumaczymy sobie tym, że niewielka ilość szkodliwych środków nie może przecież bardzo zaszkodzić. Może warto sięgnąć po żywność ekologiczną, aby nie spełniło się powiedzenie „kropla drąży kamień”…?
» Pieniądze na wiatr?
Już w tym roku pojawią się na polskim rynku inwestycyjnym pierwsze zagraniczne fundusze, które koncentrować się będą na firmach przyjaznych środowisku. Na ich szczególną uwagę zasługiwać będą przedsiębiorstwa zaangażowane w projekty związane z energią odnawialną i biopaliwami. W sierpniu zakończyły się zapisy na polisę inwestycyjną jednego z tego typu funduszy - New Word Alternative Investements. Polisę tę nazwano Energy +. Zysk klienta takiego funduszu uzależniony jest od rozwoju sektora energii ekologicznej w Polsce a perspektywy jego wzrostu są bardzo duże.
» Transport zabija
Od wieków ludzkość przemieszcza się z miejsca na miejsce Jeszcze kilkaset lat temu robiono to za pomocą zwierząt pociągowych. Później zaczęto wymyślać coraz szybsze i wygodniejsze środki transportu (samochody, samoloty, statki, metra…). Ludzie budowali nowe autostrady, lotniska, czy wielkie porty, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę wyrządzają środowisku, a w związku z tym sobie samym. Dopiero w ostatnich latach zaczęto poważnie zastanawiać się nad tym, kiedy dostrzeżono już trwałe zmiany w środowisku wywołane przez ludzkie działanie.
» Tanio, zdrowo i EKOLOGICZNIE
Technologię kanadyjską realizuje się na placu budowy i narażona jest ona na zmienne warunki pogodowe. W nowoczesnym systemie elementy wykonywane są jako gotowe ściany w hali produkcyjnej. W przypadku tradycyjnej technologii szkieletowej dokładność montażu konstrukcji na placu budowy wymaga wyjątkowej precyzji pracowników oraz dogodnych warunków pogodowych. Nowa technologia pozwala na stawianie domów nawet w okresie zimowym, oczywiście wcześniej musi być postawiona płyta fundamentowa lub piwnica.
» Wróg mafii
W latach PRL-u był początkującym prokuratorem w Malborku. Nie wstąpił do partii komunistycznej, mimo nacisków ze strony przełożonych. Odmówił, tłumacząc, że prawo gwarantuje niezawisłość prokuratora, a legitymacja partyjna mogłaby tą niezawisłość kwestionować. Ścigał drobnych złodziejaszków. W 1980 r. otrzymał sprawę, która wówczas wstrząsnęła całą Polską: wykrył i doprowadził do skazania psychopaty, który zamordował siekierą swoją rodzinę. Sąd skazał mordercę na 25 lat więzienia. Czyżewski napisał odwołanie, żądając kary śmierci dla zwyrodnialca. Zaraz po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w dniu 13.12.1981r. został internowany i osadzony w Białołęce. Za co?
» Ludzie SS tworzyli BKA
Prezydent Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA - Bundeskriminalamt) - Jörg Ziercke powołał specjalne kolegium, którego zadaniem będzie badanie przeszłości urzędu - szczególnie w latach 50., 60. i 70. Jak wynika z dokumentów, w tym okresie ludzie powiązani z nazizmem dominowali w zachodnioniemieckiej policji kryminalnej. BKA utworzono 8 marca 1951 roku. Na początku istnienia tego urzędu, z 47 jego wysokich funkcjonariuszy, aż 33 należało do partii nazistowskiej. Wszyscy wyżsi rangą policjanci zatrudniani w BKA pod koniec lat 50-tych, należeli wcześniej do partii nazistowskiej.
» Boom na SPA
Spa w czasach nowożytnych wiąże się z popularyzacją wodolecznictwa oraz modą na uzdrowiska, którą zapoczątkowało w XIV wieku belgijskie miasto o nazwie Spa, słynące z leczniczych źródeł. W 1991 r. pojęcie to zostało wylansowane w Ameryce, z myślą o stworzeniu luksusowych miejsc odnowy biologicznej i relaksu. Podobno inspirację stanowiły kąpiele integracyjne hippisów w latach 70.
» SUPLEMENTY z GŁOWĄ
Zgodnie z Polami Lalonda największy wpływ na nasze zdrowie ma styl życia jaki prowadzimy. W wielu przypadkach nasze samopoczucie, witalność czy stan zdrowia zależą od nas samych. Z pewnością jest to bardzo pocieszające stwierdzenie. Jeśli odżywiamy się zdrowo, regularnie ćwiczymy i unikamy stresu to likwidujemy czynniki ryzyka wielu chorób.