• Piłkoszalony

  Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
 • Kto tu jest Niemcem?

  Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
 • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

  “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
 • BANKSTERZY

  Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
 • Riese mroczny olbrzym

  Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
 • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

  Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
 • Alternatywa dla Niemiec

  Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

REGION Europy nr22

Archiwum artykułów - REGION Europy nr22.

» Wielkanoc w Polsce

Obchody Wielkanocy rozpoczynają się w Tygodniu zwanym Wielkim. W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach zawiązuje się dzwony na znak żałoby, zastępują je drewniane kołatki. Ich grzechot miał przypominać wiernym o pokucie i nakłaniać do pobożnych rozmyślań i praktyk. Wielki Piątek -  jest dniem głębokiej żałoby. Po południu w bocznych nawach kościołów odsłaniane są groby Chrystusa. Ten piękny zwyczaj znany w Polsce już w XVII w., zachował się do naszych czasów.

» DEPRESJA

Choroba ta należy do najczęściej występujących w ostatnich 15 latach. Okres transformacji gospodarki znacznie przyczynił się do jej rozwoju. Niestety brakuje ciągle specjalistów w jej leczeniu i zrozumienia dla osób, które na nią zapadły. Często spotykane "weź się w garść" to najgorsze co może usłyszeć chory. Ostra konkurencja w pracy a także jej brak to elementy sprzyjające powstaniu tego groźnego zjawiska chorobowego. Liczne ostatnio samobójstwa oraz akty agresji, dają wiele do myślenia.

» STASI ciągle ŻYJE?

Agenci STASI lustrują Niemców. Ponad 50 byłych agentów wciąż pracuje w urzędzie, który zajmuje się weryfikacją akt enerdowskiej bezpieki. Jak doniosła ostatnio berlińska prasa Niemców lustrują byli tajni współpracownicy STASI- tajnej policji politycznej NRD. Była ona bezwzględna w niszczeniu ludzi i ich zastraszaniu. Inwigilacja w NRD dotyczyła nawet rodzin. Na szczęście ten czarny okres podobnie jak hitleryzm minął.

» Pociąg widmo

Lokomotywa ciągnęła 12 wagonów wyładowanych złotem i kosztownościami. Tego skarbu do dziś nie znaleziono. Listopad 1944 r. - nieuchronnie zbliża się koniec wojny. Z zakładów zbrojeniowych w Petersdorfie wyjechał specjalny pociąg. Lokomotywa ciągnęła 12 wagonów wyładowanych złotem i kosztownościami zrabowanymi przez hitlerowców w Polsce i Rosji. Skład był tak przygotowany aby wjechać do jakiegoś podziemnego tunelu. W czasie przejazdu prawdopodobnie został on zatrzymany, a cała obsługa zamordowana.

» Granica złośliwości?

Ewidentnie inaczej odprawia się Polaków niż Niemców. Ci ostatni "kwitowani" są zazwyczaj machnięciem dłoni. Pewnie nieprędko to się zmieni. Smutne to i żałosne, lecz zrobić wiele się nie da. Swoją pretensję kieruję natomiast do Pań i Panów z polskiej Straży Granicznej. Kilkukrotnie już zdarzało mi się wdawać z nimi w krótkie dyskusje. Usiłowałem tłumaczyć, że noszenie tego ślicznego orzełka na czapce nie tylko daje im prawo grzebać w moim bagażniku, ale również nakłada na nich obowiązek stawania w mojej obronie i reprezentowania mnie. Mnie, który ma papiery w porządku, niczego nie przemyca i grzecznie spełnia polecenia.

» Fitness na wiosnę

Obecnie szanujące się fitness kluby to już nie tylko siłownie. Kluby oferują także różne kursy sportowe. Dla kobiet, które chcą pozbyć sie tzw. "strefy problematycznej" tj. brzuch, uda, pośladki, polecany jest między innymi Aerobic, Stepp aerobic, Tai Bo czy Pilates. Pod koniec kursu należy pamiętać o ćwiczeniach oddechowych, relaksujących i rozciągających. Osoby pracujące w pozycji siedzącej powinny pamiętac o regularnej gimnastyce mięśni grzbietu i kręgosłupa. Jeśli jednak przemawia przez was przysłowiowy "leń", to wystarczy tylko pomyśleć o wymarzonej sylwetce na plaży w bikini.