REGION Europy nr17
Archiwum artykułów - REGION Europy nr17.
» Zdrowe żyły
Żylaki nie są zjawiskiem teraźniejszym. Już przed tysiącleciem ludzie cierpieli na nie.Potwierdza to nam przykładowo tablica licząca 2500 lat z greckiej świątyni. Medycy przyjmują, że tego typu dolegliwości zawdzięczamy naszej pionowej pozycji, ponieważ żadne zwierzęta nie mają żylaków, nawet tak duże jak żyrafy czy słonie. U każdego człowieka krew w żyłach musi być ciągle tłoczona ze stóp i nóg do serca wbrew sile ciężkości ziemii – niesamowity wysiłek. Aby to funkcjonowało bez zakłóceń, żyły posiadają na poszczególnych odcinkach klapki. Każda z takich klapek składa się z dwóch zastawek, które pracują jak śluza: pozwalają przepływać krwi talko w jednym kierunku. Ponieważ mięśnie nóg wspomagają przepływowi, lekarze mówią o pompach mięśniowych.
» Przez żołądek do serca
Staropolskie powiedzenie mówi, iż Polak głodny, to Polak zły. Przypatrując się poczynaniom naszych polityków zastanawiam się czasami, czy oni w ogóle jedzą? - ze smakiem m.in o apetytach polityków i kulinarnych sekretach uwodzenia opowiada Karol Okrasa.
» Bóle pleców
Wraz z rozwojem chodu na dwóch nogach nasze plecy stały się bardzo wrażliwym rejonem naszego ciała. Aby kręgosłup mógł utrzymać równowagę w pozycji pionowej, musi dobrze funkcjonować umięśnienie pleców. Ponieważ jednak w naszych szerokościach geograficznych mamy zbyt mało ruchu, to błędy w posturze i nadmierne obciążenia stają się codziennością.