• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Praca w UE: Polacy dyskryminowani?

Wielka Brytania, Irlandia i Dania, które pierwsze zdecydowały się na otwarcie rynku pracy dla obywateli nowych państw członkowskich, mogą zostać za to ukarane. Komisja Europejska podejrzewa, że wprowadziły przepisy dyskryminujące pracowników, m.in. z Polski.

Od kilku tygodni do Brukseli napływają skargi Polaków, którzy zostali pozbawieni szeregu praw pracowniczych i socjalnych przez swoich nowych pracodawców. Sprawą zainteresowała się Komisja Europejska. Wysłała listy do władz Wielkiej Brytanii, Irlandii i Danii z prośbą o wyjaśnienia. W razie konieczności wystąpi z formalnym pozwem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wielka Brytania, Irlandia i Dania mogły, jak pozostałe kraje "15", zamknąć przez siedem lat swój rynek pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich. Nie zrobiły tego. W tej sytuacji muszą stosować unijne zasady zatrudnienia, a te zakazują dyskryminacji pracowników z krajów Unii z powodu ich pochodzenia.

Przykład dyskryminacji przez Irlandię? Polak pracujący legalnie dwa lata w Irlandii może otrzymać nakaz opuszczenia kraju, gdyż "jego plany na przyszłość, umiejętności i dotychczasowe zachowanie nie rokują szans na to, że zintegruje się z irlandzkim społeczeństwem" - powiedziała Małgorzata Koźlik z polskiej ambasady w Dublinie.

W takim przypadku straci możliwości skorzystania z wpłaconych składek. Także w ciągu pierwszych dwóch lat nie otrzyma dodatków na dzieci, świadczeń dla be korzyści, jakie dostanie od pierwszego dnia pobytu w Irlandii Niemiec czy Francuz. Od 1 maja w Irlandii legalnie pracę podjęło 10 tys. Polaków.

Źródło: REGION Europy nr6