• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Polska i Niemcy - partnerstwo gospodarcze

Polska to największy rynek wśród nowych państw członkowskich UE i drugi co do wielkości sąsiad Niemiec. Zajmuje znaczącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Niemcy - potęga gospodarcza świata, są dla Polski najważniejszym partnerem handlowym, na którego przypada około jednej trzeciej wymiany zagranicznej. Czy optymalnie wykorzystuje się  walory Polski i Niemiec? Jakie są jeszcze płaszczyzny, na których mogłyby te dwa kraje pogłębić współpracę?

Polska - "Tygrys Europy"

Gospodarka polska od początku transformacji przeszła imponujący rozwój. Stopniowo zbliża się do poziomu "starych" krajów Unii Europejskiej. Sektor usług ma 50% udziału w tworzeniu PKB, 24% przypada na przemysł, niespełna 7% powstaje w budownictwie i około 3% w rolnictwie. Ponad 60% wartości PKB wytwarza sektor prywatny dając przy tym pracę 70% wszystkich zatrudnionych. Sytuacja w Polsce polepszyła się w roku 2007, na co korzystny wpływ miały nie tylko pozytywny klimat w gospodarce ale również dopływ środków finansowych z UE. Wzrostowi gospodarczemu towarzyszył spadek stopy bezrobocia (z 15% na początku 2007 do 12% na koniec listopada 2007 ) oraz jednoczesny wzrost wynagrodzeń. Od 2006 roku wzrost cen w Polsce był najbardziej stabilny pośród pozostałych krajów UE. Dzięki temu złotówka jest jedną z najsilniejszych walut europejskich. Finanse publiczne korzystają z dobrej sytuacji gospodarczej. Deficyt budżetowy względem PKB wyniósł w 2007 roku blisko 3%.

Niemcy - światowy lider eksportu

Niemcy należą do krajów wysoko uprzemysłowionych i są jedną z potęg gospodarczych w świecie. Celem przyjętym przez Rząd niemiecki na lata 2006 – 2009 jest ożywienie koniunktury gospodarczej, poprawa sytuacji na rynku pracy, wzrost konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, zwiększenie nakładów inwestycyjnych na badania i rozwój.

Wymiana handlowa

Polski handel zagraniczny rozwijał się ostatnio bardzo dynamicznie zarówno w eksporcie jak i imporcie. Ponad 70% polskiego eksportu przesuwa się coraz bardziej w kierunku krajów UE. Jednocześnie ponad 60% importu pochodzi z krajów UE. Niemcy stanowią dla Polski wyróżniającą pozycję. Blisko 30% polskiego eksportu jest ukierunkowana na Niemcy, a 24% polskiego importu stanowi import z Niemiec. W strukturze towarowej polskiego eksportu na rynek niemiecki dominowały ostatnio podzespoły samochodowe, meble, przewody elektryczne, węgiel, statki, łodzie. Natomiast w polskim imporcie przeważały części i akcesoria samochodowe, pojazdy samochodowe, artykuły z żeliwa i stali.

Inwestycje

W rankingach najważniejszych inwestorów w Polsce, Niemcy znajdują się na czwartym miejscu za Francją, Holandią, i Stanami Zjednoczonymi. Zdecydowana większość niemieckich inwestycji w naszym kraju dotyczy przemysłu motoryzacyjnego, sektora bankowego i ubezpieczeniowego oraz zaopatrywania w energie elektryczną. W 2006 roku wartość inwestycji zagranicznych w Polsce wyniosła 12 mld Euro – w tym około 20% to inwestycje niemieckie. Polskie inwestycje w Niemczech szacuje się na około 540 mln Euro.

Problemy współpracy

Bolączką współpracy między Polską a Niemcami są dynamicznie rosnące koszty pracy w Polsce. To jest główny powód zniechęceń niemieckich inwestorów a ostatnio ich odpływu. Do tego dochodzi mocna złotówka, nadmierna biurokracja oraz fatalny stan infrastruktury. Według danych Eurostatu od 2000 roku koszty pracy w Niemczech wzrosły o 17%, w Polsce  o 59%, w tym samym czasie w Rumunii o prawie 300%!

"Polnische Wirtschaft" już nieaktualne

Obraz Polski w Niemczech był przez wiele lat zniekształcony i obciążony przez już nieaktualne stereotypy. Duża cześć z wad wytykanych Polsce to niedostatki nie wynikające z uwarunkowań naszego kraju. Są to specyfiki występujące w wielu gospodarkach rynkowych. Likwidacja granic po wejściu Polski do strefy z Schengen powinna przyczynić się do nasilenia inwestycji niemieckich w Polsce oraz polskich w Niemczech. Przeszkodą jest brak swobodnego przepływu kapitału ludzkiego. W dobrym stylu byłoby wspomożenie współpracy gospodarczej dobrymi stosunkami politycznymi.

Źródło: REGION Europy nr27