• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Podwyższenie kapitału spółki

Większość firm ma problemy z brakiem środków na realizację inwestycji czy bieżącą działalność, gdy nastąpiło zachwianie płynności finansowej. Zagraniczny udziałowiec może dofinansować polską spółkę m.in. poprzez: podwyższenie kapitału zakładowego, wniesienie dopłat, udzielenie pożyczki. Ważne jest, aby pamiętać w tych przypadkach o obowiązkach wobec organów skarbowych.

Podwyższenie kapitału zakładowego

Konieczne jest w tym przypadku podjęcie uchwały przez wspólników w formie aktu notarialnego. Gdy umowa spółki przewiduje podniesienie kapitału bez zmiany umowy spółki to nie jest konieczna wizyta u Notariusza. Podwyższenie kapitału zakładowego obciążone jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych i czynność powyższą należy zgłosić do Krajowego Sądu Rejestrowego.

Dopłaty

Dopłaty powiększają majątek spółki, ale nie zwiększają jej kapitału zakładowego. Można je uchwalić tylko wtedy, gdy taka możliwość zapisana jest w umowie spółki. Uchwała o dopłatach nie musi być zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dopłaty mogą być zwrócone wspólnikom, gdy nie zostaną wykorzystane np. na pokrycie straty bilansowej. Podstawą zwrotu jest uchwała wspólników zawarta w obecności Notariusza. Wniesione dopłaty nie stanowią przychodu spółki i z tej przyczyny nie są objęte obciążeniami podatkowymi. Nie stanowią także kosztów uzyskania przychodu. Zwrócone wspólnikom, nie stanowią ich przychodu. W przypadku ich oprocentowania, odsetki są opodatkowywane.

Pożyczka

Zagraniczny wspólnik może dofinansować spółkę poprzez udzielenie jej pożyczki. Pożyczka powinna być oprocentowana i w tym przypadku powinno się stosować zasady nieodbiegające od ogólnie przyjętych na rynku. Odsetki zapłacone wspólnikowi za pożyczenie gotówki, są kosztem uzyskania przychodu dla firmy pożyczającej. Uwaga na przepisy dotyczące tzw. „cienkiej kapitalizacji”. Znajdują one zastosowanie, gdy łączna wartość pożyczek udzielona spółce przez wspólnika jest wyższa od 3 krotnej wartości kapitału zakładowego. Pożyczki mogą udzielić wspólnicy posiadający, co najmniej 25% udziałów w spółce.

Źródło: REGION Europy nr20