• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Niezapomniane chwile w Bolesławcu

Źródła podają, że już w XIV wieku istniały tu warsztaty garncarskie, a naczynia z Bolesławca wędrowały w odległe zakątki Europy. Tak też jest i teraz. Dzisiejszy Bolesławiec niezmiennie pozostaje „stolicą ceramiki”. Ceramika bolesławiecka trafia na światowe stoły i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klientów, którzy doceniają jej artyzm i tradycyjne rękodzieło z charakterystycznym motywem stempelków.

Święto ceramiki

Symbolem uznania dla tradycji garncarskich jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Obchodzone jest co roku, zawsze w przedostatni weekend sierpnia. Tegoroczna impreza odbyła się już po raz piętnasty. Na bolesławieckim rynku pojawiły się liczne kiermasze, targi, pokazy, w trakcie których można było kupić i podziwiać ceramiczne wyroby. Jeżeli przypuszczałeś, że drzemią w Tobie jakieś nieodkryte zdolności, to mogły ujawnić się właśnie podczas bolesławieckiego święta, bo w tym mieście masz okazję samodzielnie lepić w glinie oraz formować na kole garncarskim fantazyjne wyroby ceramiczne! Tegorocznej imprezie towarzyszyło wiele koncertów oraz giełda staroci. Przewidziano liczne atrakcje, happeningi, parady glinoludów oraz barwne korowody. Całości towarzyszyła magia wyjątkowości miejsca i wspaniała atmosfera.

W polskiej stolicy ceramik

Bolesławieckie Święto Ceramiki rozpoczęły targi ceramiczne. Obejmują one prezentację i sprzedaż wyrobów produkowanych w Bolesławcu i okolicach, a także w różnych zakątkach Polski. Podczas tegorocznej imprezy ustawiono najdłuższy stół z ręcznie malowaną zastawą ceramiczną, który ukazał niezwykłe bogactwo form i wzorów powstających w lokalnych zakładach. Na bolesławieckim rynku niezwykły entuzjazm zgromadzonych wzbudziły najprawdziwsze ceremonie ślubne dwóch par glinoludów, orszaki ludzi z gliny oraz fantazyjne prezentacje i przebrania bolesławian podczas parady. Prowadziło ją ulicami miasta bractwo ceramiczne, któremu szefuje Stanisław Wiza – nestor bolesławieckich ceramików. Jemu to podczas uroczystego otwarcia święta ceramiki prezydent Bolesławca Piotr Roman wręczył klucze do bram miasta.

Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski

Również w sierpniu odbywa się w Bolesławcu Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski. Wysoki poziom artystyczny pleneru zapewnia udział w nim profesjonalnych artystów-ceramików oraz rzeźbiarzy z całego świata. W miejscowych zakładach tworzą unikatowe dzieła sztuki. Można je podziwiać na dorocznej wystawie poplenerowej, a także – podobnie jak wyroby użytkowe – w jedynym w Polsce Muzeum Ceramiki. Towarzyszące plenerowi wernisaże i spotkania autorskie dają możliwość kontaktu odbiorcy z artystą. Prace powstające w Bolesławcu wzbogacają kolekcje artystyczne na całym świecie. Artyści organizują happeningi, w których uczestniczą mieszkańcy miasta i turyści.

Uznanie dla tradycji

Na uwagę zasługuje otwarcie nowej wystawy stałej działu historii miasta w Muzeum Miejskim. Pobyt w Bolesławcu urozmaicały występy znanych i lubianych kabaretów, słynnych wykonawców i zespołów polskiej sceny muzycznej. Wielkie ceramiczne granie ubarwiły rytmy folkowe, rocka, reggae i bluesa oraz pokaz historyczny z okresu wojny 30-letniej, zaaranżowane miasteczko animacji ceramicznych i bogaty program sportowy. To wyjątkowe święto przyciąga swoją niepowtarzalną atmosferą nie tylko mieszkańców Polski, ale również turystów z różnych zakątków Europy i Stanów Zjednoczonych. Warto zarezerwować sobie czas i odwiedzić Bolesławiec (nie tylko w sierpniu).

Śladami słynnych Europejczyków

W Bolesławcu istnieje siedem szlaków pieszych pod wspólną nazwą „Śladami słynnych Europejczyków”. Zostały one tematycznie zorganizowane wokół określonych osobowości, zabytków i zjawisk w historii Europy, które szczególnie mocno wpływały w różnych okresach na kształt, dzieje, kulturę Bolesławca. Kolejne trasy wiodą śladami: kopaczy złota i średniowiecznych budowniczych, poetów renesansu, architektów i przemysłowców, przyrodoznawców i architektów ogrodów, ceramików i rzeźbiarzy, zakonników i kronikarzy, a także szlakiem napoleońskim. Bezpośredni kontakt z historycznymi miejscami w naturalny sposób pozwoli Ci poczuć magię i klimat tego niezwykłego miasta.

Źródło: REGION Europy nr33