• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Minimalna płaca na wszystkie branże?

Zagraniczni pracodawcy, którzy wysyłają swoich pracowników do pracy w Niemczech, mogą zostać zobowiązani do wynagradzania ich zgodnie z niemieckimi przepisami o płacy minimalnej w danej branży.

Chronią rynek pracy?

Niemiecki rząd rozszerzył w na wszystkie branże przepisy obowiązujące dotychczas tylko w budownictwie i w kilku zawodach - malarstwie, lakiernictwie, dekarstwie i pracach przy rozbiórce domów. W ten sposób kanclerz Gerhard Schroeder i jego ministrowie chcą chronić niemieckie firmy przed tanią siłą roboczą z krajów środkowoeuropejskich. Niemieccy politycy i media nazywają oferowanie tańszych usług przez firmy z nowych krajów UE "płacowym dumpingiem".

Związki zawodowe na tak

W opublikowanym oświadczeniu biuro prasowe rządu powołało się na wypowiedź kanclerza Schroedera z 27 kwietnia: "Chcemy, aby tutaj (w Niemczech) gospodarowano i pracowano w porządnych warunkach". Warunkiem wprowadzenia przepisów jest jednak wcześniejsze zawarcie umowy zbiorowej dla niemieckich pracowników całej branży. Domaganie się od pracodawców zagranicznych przestrzegania zasady płacy minimalnej bez wcześniejszego zawarcia układu zbiorowego dla pracowników niemieckich byłoby dyskryminacją obcokrajowców, co jest niezgodne z prawem UE. W Niemczech nie istnieje, w przeciwieństwie do Polski, płaca minimalna dla wszystkich zatrudnionych. Związek zawodowy branży budowlanej i rolniczej przyjął z zadowoleniem decyzję rządu. Jak podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung", związki pracodawców i związki zawodowe zamierzają już w najbliższym czasie podjąć rozmowy o płacy minimalnej w rolnictwie i leśnictwie. W przypadku zawarcia umowy płaca minimalna obowiązywałaby także polskich robotników sezonowych, pracujących przez zbiorze szparagów i żniwach. Podstawę do ustalenia płacy minimalnej stworzono już w firmach zajmujących się czyszczeniem budynków.

W ubiegłym roku w Niemczech pracowało ok. 300 tys. Polaków, głównie jako pracownicy sezonowi w rolnictwie i przetwórstwie.

Źródło: REGION Europy nr10