• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Miliardy dla Polski

Pieniądze te dostaniemy z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności. Będzie to największe wsparcie wśród państw członkowskich Unii Europejskiej. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ doświadczenia wcześniejszych lat pokazały, że są oni jedną z najlepiej przygotowanych do absorpcji środków unijnych grup beneficjentów. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mogły dotychczas korzystać ze środków przedakcesyjnych, ale przede wszystkim ze wsparcia w ramach programów operacyjnych w latach 2004-2006. Szczególną popularnością cieszyły się wśród nich niektóre działania Sektorowego Programu Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO-WKP) oraz działanie 3.4 ZPORR „Mikroprzedsiębiorstwa”.

Na co poszły pieniądze?

W ramach realizowanych projektów firmy m.in. inwestowały w niezbędną infrastrukturę, opracowywały strategie działania na rynkach europejskich i szkoliło swoich pracowników. Warto wspomnieć, że np. popularność pierwszego z wymienionych działań była tak duża, że część ze zgłoszonych projektów spełniających wszystkie wymogi pozwalające na przyznanie wsparcia została odrzucona ze względu na szczupłość dostępnych środków pomocowych! W nowym okresie programowania obejmującym lata 2007-2013 z funduszy europejskich współfinansowanych będzie 6 scentralizowanych Programów Operacyjnych (PO) i 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), obejmujących swoim zasięgiem poszczególne województwa. Głównym programem, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy, jest PO Innowacyjna Gospodarka. Większość ze środków przeznaczonych na ten program skierowana jest na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, natomiast pozostała część trafi do instytucji otoczenia biznesu (np. parków technologicznych, inkubatorów technologicznych, Centrów Zaawansowanych Technologii) i do sfery B+R (Badania i Rozwój). Co ważne z punktu widzenia MŚP, wspomniany program nie jest kontynuacją popularnego SPO-WKP i obejmuje pomoc dla projektów, które są innowacyjne na szczeblu kraju lub na poziomie międzynarodowym. Wyraża się to m.in. w minimalnej wartości projektu przewidzianego do wsparcia, która wynosi 2 mln Euro i dla wielu MŚP stanowić będzie barierę nie do pokonania. Znacząco większe wsparcie MŚP powinny uzyskać w ramach RPO.

Ministerialne zalecenia

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego 40 proc. środków w ramach RPO powinno być przeznaczone na sferę produkcyjną, ale rzeczywista wartość przewidywanego wsparcia może być inna w poszczególnych województwach. W zamierzeniach poprawa funkcjonowania MŚP ma zostać osiągnięta poprzez finansowane z RPO działania polegające na bezpośrednich inwestycje w przedsiębiorstwach, ułatwianie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania (np. tworzenie funduszy pożyczkowych czy gwarancyjnych) oraz wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu czy też pomoc dla potencjalnych przedsiębiorców. Spodziewanymi rezultatami podjętych działań ma być większa ilość MŚP korzystających ze specjalistycznych usług doradczych, zwiększenie udziału MŚP w eksporcie oraz ich szersze uczestnictwo na rynkach międzynarodowych, a także wzrost ponoszonych przez nie nakładów inwestycyjnych. Pozwoli to na wzrost poziomu innowacyjności MŚP, powstanie nowych miejsc pracy, a w efekcie zwiększenie rentowności takich przedsiębiorstw.

Inne programy dla firm

Pomoc dla przedsiębiorców jest możliwa również w ramach innych programów operacyjnych. W PO Kapitał Ludzki ok. 25 proc. środków przeznaczonych będzie na przedsięwzięcia związane z przedsiębiorczością. Pomoc z tego źródła ma zostać skierowana na obszary związane m.in. z zatrudnieniem, edukacją, rozwojem potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw, a wśród potencjalnych beneficjentów pomocy są MŚP. MŚP mogą także skorzystać z PO Infrastruktura i Środowisko, którego jednym z celów jest pomaganie przedsiębiorcom w dostosowywaniu się do wymogów ochrony środowiska, choć w tym przypadku szansa na wykorzystanie dotacji unijnych wiązała się będzie raczej z uczestnictwem w realizacji projektów przez duże podmioty.

Źródło: REGION Europy nr23