• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Mariaż energetyki z ekologią

Równie charakterystyczne dla Worka Żytawskiego, jak domy przysłupowe jest słoneczko na jednej z chłodni PGE Elektrowni Turów S.A. 21 sierpnia minęło pół wieku od wydania pierwszego pozwolenia na budowę kompleksu energetycznego, który zagwarantował pokrycie potrzeb elektroenergetycznych południowo-zachodniej Polski. Pięćdziesiąt lat to co najmniej dwa pokolenia ludzi, którzy tę Elektrownię budowali, w niej pracowali i ich dzieci lub rówieśników ich dzieci związanych zawodowo z tym zakładem. Dziś, w samej tylko Elektrowni pracuje ok. 1800 pracowników. Przedsiębiorstwo produkuje przeszło 11 500 000 000  kWh energii elektrycznej rocznie (w 2008 r.) i zaopatruje w ciepło mieszkańców położonej nieopodal Bogatyni.

Pozwolenie Zintegrowane

Ekologiczne funkcjonowanie zakładu, jako dużego źródła spalania obwarowane jest wieloma nakazami ujętymi w formie Pozwolenia Zintegrowanego wydanego przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Dokument ten jest formą glejtu warunkującego środowiskowe funkcjonowanie zakładu. Intuicyjnie każdy z nas czuje, że zanieczyszczeń środowiska nie można traktować wybiórczo. Są one ze sobą sprzężone. Odpylając produkujemy odpad w postaci popiołu, oczyszczając ścieki otrzymujemy osady. Aby odsiarczać spaliny należy wydobyć, zmielić i podać do instalacji sorbent a wszystkie te operacje dzieją się w środowisku i na środowisko działają. Istnieje mechanizm sprzężenia - czy też, jak kto woli układ - w którym emitent, czyli ten który wprowadza zanieczyszczenie będzie wywierał wpływ na wszystkie komponenty środowiska. Pozwolenie Zintegrowane to nakaz ale również wola pogodzenie wymagań środowiskowych, racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych z celami rozwoju gospodarczego i dynamicznej produkcji przemysłowej. Trudna, sztuka ciągłej minimalizacji negatywnego oddziaływania Elektrowni na środowisko, przy zachowaniu wysokiej efektywności produkcji energii elektrycznej i ciepła realizowana jest na bazie wieloletnich doświadczeń i przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych technik. „To jest zupełnie inna Elektrownia” – mówią dziś uczestnicy wycieczek, którzy mieli okazję wizytować obiekt wiele lat wcześniej. Rzeczywiście firma przeszła długą i nie pozbawioną przeszkód drogę: od funkcjonowania na „Liście 80-ciu” największych krajowych trucicieli środowiska po laur Lidera Polskiej Ekologii. Na przełomie wieku w trakcie gruntownej modernizacji i rekonstrukcji narodziła się na nowo pod względem technicznym, ekologicznym i organizacyjnym. Reżim technologiczny narzucony podczas prowadzenia procesu spalania węgla w Elektrowni monitorowany jest systemem ciągłych pomiarów emisji zainstalowanych na przewodzie kominowym.

Znaczna poprawa stanu środowiska

Elektrownia wiedzę o stanie otaczającego ją środowiska czerpie, między innymi, z pomiarów wykonywanych w siedmiu stacjach monitoringu imisji zanieczyszczeń rozmieszczonych w otoczeniu zakładu. Baza danych pomiarowych obejmuje wyniki zgromadzone w ostatnich dwudziestu latach. Wyniki pomiarów mieszczą się w wartościach normatywnych. Poprawę stanu środowiska zauważają przede wszystkim mieszkańcy. Na terenach otaczających Elektrownię można zaobserwować gatunki flory i fauny wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska. Na stan taki niewątpliwie miały wpływ działania zrealizowane w Elektrowniach po stronie polskiej, czeskiej i niemieckiej.

Inwestycje w ekologię

Proekologiczne oblicze elektrowni to również szereg inwestycji zrealizowanych na obiektach pomocniczych.  Wskutek zmian technologicznych znacząco ograniczono ilości pobieranej wody, a tym samym ilości odprowadzanych ścieków.  Wybudowana oczyszczalnia ścieków sanitarnych oraz zmodernizowana oczyszczalnia ścieków przemysłowych gwarantują dotrzymywanie w ściekach stężeń zanieczyszczeń  poniżej  dopuszczalnych  norm. W miejscu zrzutu oczyszczonych ścieków żyją ryby. Aby racjonalnie zagospodarować główny strumień odpadów, czyli popiół ze spalania węgla i odpady z odsiarczania zakład wypełnia nieczynną części wyrobiska PGE Kopalni Węgla Brunatnego Turów S.A. Transgraniczna lokalizacja PGE Elektrowni Turów S.A. wpływa na działania ograniczające negatywny wpływ na środowisko, bo przecież zanieczyszczenia przemieszczają się nie honorując granic. Planowana jest budowa bloku 11 w Elektrowni Turów o mocy około 460 MW. Projekt jest w fazie przygotowania. Wstępnie przewidywany termin przekazania do eksploatacji to 2016 rok. Realizacja projektu ma na celu częściowe zastąpienie wyeksploatowanych i najstarszych jednostek wytwórczych w Elektrowni Turów tj. bloków 8, 9 i 10, których likwidacja przewidywana jest w latach 2010 – 2013.W ciągłym doskonaleniu, obserwacji środowiska, współpracy z lokalną społecznością, poszukiwaniu najlepszych ekologicznie rozwiązań PGE Elektrownia Turów podejmuje kolejne wyzwania, by sprostać zadaniu do jakiego została powołana: wytwarzanie i sprzedaż ekologicznie czystej energii elektrycznej i ciepła.

Źródło: REGION Europy nr33