• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Kryzys dopiero nastąpi

Niewiele jest w polskiej publicystyce społecznej i ekonomicznej takich pozycji książkowych jak „Wędrujący świat” prof. Grzegorza Kołodki. Jego książka i wykłady jakich wysłuchaliśmy w Jeleniej Górze traktują nie tylko o ekonomii czy globalnym rynku, ale także o kulturze, cywilizacji i rozwoju ludzkości. Autor, były dwukrotny minister finansów i wicepremier opisuje w bardzo ciekawy sposób mechanizmy rządzące wielką polityką i biznesem. Książka „Wędrujący świat” wydana została już w 2008 roku. Nie była i nie jest niestety polecana przez część mediów czy tzw. autorytety w naszym kraju. Być może jest tak dlatego, że autor wcześniej niż te tzw. autorytety przewidział problemy z jakimi borykać się będzie nie tylko polska ale i światowa gospodarka. Przyczyną tych trudności, których apogeum (zdaniem autora) nastąpi za kilka lat, jest neoliberalizm. Wszechobecny nie tylko w ekonomii ale i w naszym codziennym życiu.

Na wykładzie w Jeleniej Górze prof. Kołodko opisał go w następujący sposób - „Neoliberalizm to jest PRYWATA, ale nie w sensie prywatnej przedsiębiorczości czy ZYSKU, co jest działaniem jednoznacznie pozytywnym ale w sensie WYZYSKU. Jest to kapitalizm finansowy, polegający na spekulacji, opierający się na CHCIWOŚCI jako nadrzędnej wartości. Neoliberalizm MANIPULUJE takimi pozytywnymi wartościami jak prywatna własność czy konkurencja po to aby poprawiać sytuację materialną mniejszości, która się znacznie wzbogaciła w historycznym procesie rozwoju, kosztem większości. Szokującą wiadomością jest to, że od czasów Regana w USA dochody WIĘKSZOŚCI obywateli nie wzrosły. Ludzie pracują coraz wydajniej ale realnie dochody pracobiorców są takie same albo nawet mniejsze niż były. Całe efekty wzrostu tej gospodarki przejmowane były przez wąską grupę elit nie tylko Wall Street ale grupy menedżerów. To powoduje oderwanie zarządzania od własności, co jest także cechą tego systemu” (neoliberalizmu -red.) Dodał także, iż neoliberalizm należy odróżniać od czegoś co jest POZYTYWNE czyli od LIBERALIZMU. Na tych wykładach prof. Grzegorz Kołodko mówił bardzo interesująco i co najważniejsze przekonująco o neoliberalnej propagandzie, bezrefleksyjnych i służalczych mediach, szkodliwych lobbystach, chciwych biznesmenach i politykach. Książka „Wędrujący świat”, która była podstawą jeleniogórskich wykładów, adresowana jest do wszystkich pokoleń, ale przede wszystkim do ludzi młodych i ciekawych świata oraz tego co się z min stanie w przyszłości. Książkę tę powinni przeczytać także ci, którzy pogubili się w gąszczu wszechobecnej informacji (zdaniem niektórych dezinformacji) i przestali rozumieć albo nigdy nie rozumieli, „co jest czym” oraz „kto jest kim”. Jest to lektura obowiązkowa nie tylko dla studentów wszystkich dziedzin ale także dla tych, którzy są odpowiedzialni za losy Polski , Europy i Świata. Przeczytanie książki oraz wysłuchanie wykładów prof. Grzegorza Kołodki zaleca się specjalistom różnych dziedzin (od weterynarza czy lekarza do politologa i psychologa). Ja polecam ją zwłaszcza polskim i zagranicznym dziennikarzom – jako przestroga przed manipulacją i okłamywaniem ludzi.

Profesor Grzegorz W. Kołodko

jest uznanym w świecie autorytetem w zakresie ekonomii rozwoju i polityki gospodarczej. Odegrał jedną z głównych ról w trudnym dziele transformacji polskiej gospodarki, wspierając ten proces także w innych krajach. W 1989 roku uczestniczył w debatach Okrągłego Stołu, a w latach 1989-91 był członkiem Rady Ekonomicznej Rady Ministrów. Jako wicepremier i minister finansów w latach 1994-97, dzięki głębokim reformom systemowym i nieortodoksyjnej polityce rozwoju, doprowadził Polskę do rekordowego pośród krajów posocjalistycznej transformacji tempa wzrostu oraz do członkostwa w OECD. W latach 2002-03 powtórnie  pełnił funkcję wicepremiera i ministra finansów, ponownie wprowadził gospodarkę na ścieżkę szybkiego wzrostu i odegrał ważną rolę w integracji Polski z Unią Europejską. W pracach naukowych zajmuje się głównie teoretycznymi i praktycznymi problemami globalizacji i transformacji posocjalistycznej oraz polityką rozwoju. Jest absolwentem warszawskiej SGH, profesorem zwyczajnym ekonomii, Dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, oraz czołowych amerykańskich uniwersytetów: Yale, UCLA i Rochester, Nowy York. Ekspert organizacji międzynarodowych, m. in. ONZ, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Doktor Honoris Causa zagranicznych uniwersytetów. Jest także autorem 38 książek i ponad 300 artykułów i referatów naukowych opublikowanych w 24 językach, z czego ponad 160 po angielsku. Ma na swoim koncie wybitne osiągnięcia sportowe jako maratończyk. Jego zamiłowanie to podróże; zwiedził ponad 130 krajów.

Źródło: REGION Europy nr36