• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Euroregion Nysa - a co to jest?

Euroregion Nysa - a co to jest? Z Polskiej strony Euroregion Nysa reprezentuje Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Nysa, obejmujące 43 gminy, posiadające 550 tysięcy mieszkańców, zamieszkujących w obrębie województw Dolnośląskiego i Lubuskiego. Stronę Czeską reprezentuje stowarzyszenie nazywające się Regionalni Sdruzeni Euroregion Nysa, obejmujące powiaty Krasna Lipa, Ceska Lipa, Liberec, Jablonec nad Nysą i Semici, posiadające łącznie 480 tysięcy mieszkańców.

Stronę Niemiecką reprezentuje stowarzyszenie występujące pod nazwą Kommunalgemein-Schaft Euroregion Neisse, obejmujące powiaty Löbau – Zittau, Bautzen, Kamenz, Oberlausitz – Niedersschlessien, posiadające 690 tysięcy mieszkańców. Razem Euroregion Nysa zamieszkuje około 1.720 tysięcy mieszkańców, dla przykłau stanowi to około 18% mieszkańców Czech. Gminy reprezentujące stronę Polską jak i Niemiecką posiadają podobny stopień bezrobocia wynoszący w granicach 18%, natomiast na terenie Czech bezrobocie to wynosi w granicach 7%.

Zadania

Główne zadania jakie postawił przed sobą Euroregion Nysa to:

  • usuwanie negatywnego oddziaływania granic między państwami których gminy wchodzą w skład euroregionu
  • poprawa poziomu życia mieszkańców euroregionu
  • poprawa stanu środowiska i warunków kulturalnych i warunków życia mieszkańców euroregionu
  • rozwój potencjału gospodarczego całego euroregionu.

Potencjał

Euroregion Nysa, po stronie polskiej i czeskiej posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Rozwinięty jest także przemysł lekki, maszynowy jak i energetyczny, powiązany z przemysłem wydobywczym. Na jego obszarze krzyżują się szlaki komunikacyjne z Europy północno wschodniej do Europy południowo zachodniej i z Europy południowo wschodniej do Europy północno zachodniej, a także z południa na północ Europy i odwrotnie. Przy tak rozwiniętej infrastrukturze turystycznej i przemyśle oraz korzystnym położeniu w Europie, postawione cele dla całego euroregionu są bardzo szczytne, ale należy je w sposób ciągły wykonywać a zadania związane z nimi unowocześniać.Euroregion Nysa? – a co to jest?

Trzystu dziesięciu osobom zadałem pytanie „Co Ci się kojarzy z nazwą Euroregion Nysa i jakie działania mu przypisujesz” w tym 150 osobom zamieszkującym tereny leżące w Polsce, a pozostałym osobom w liczbie 160, w połowie pochodzącym z Czech i wschodnich terenów Niemiec. Około 20% nie kojarzyło tej nazwy z niczym, 40% pytanych kojarzyło tą nazwę z terenami leżącymi nad Nysą Łużycka, 20% pytanych wiedziało że coś takiego istnieje, a tylko 20% dokładnie odpowiedziało na postawione pytanie, lecz tylko 10% wskazało działania euregionu.

Zdaniem tych 10% badanych, euroregion przyczynił się do powstania większej ilości przejść granicznych na granicy Polsko-Czeskiej i Niemiecko-Czeskiej oraz Polsko-Niemieckiej oraz wskazano spotkania Polsko Niemieckiej młodzieży w Zgorzelcu, a tylko pięć osób wskazało na powiązania biznesowe nawiązane za pośrednictwem euroregionu. Zaję sobie sprawę że jest to za mała grupa ludzi by wyniki były reprezentatywne, ale wyniki te odzwierciedlają w dużej mierze rzeczywistość.

Mała informacja i promocja Jak na możliwości i postawione cele jest to stanowczo za mała promocja i działanie ludzi zarządzających tą organizacją. W celu poznania się nawzajem, powinno się rozwijać współpracę kulturalną wiedząc że w Jeleniej Górze, Libercu czy w Görlitz działają teatry, filharmonie i opery. Jako mieszkaniec Jeleniej Góry zauważyłem w znikomym stopniu taką współpracę między wymienionymi placówkami kulturalnymi.Na tym terenie stwierdzono poprawę stanu środowiska naturalnego, do czego przyczyniła częściowa likwidacja produkcji elektrowni węglowych i koksowni na terenie Czech i Niemiec, oraz modernizacja elektrowni w Bogatyni, ale jest to efektem podpisania protokółu z Kyoto.

Działalność euroregionu jest finansowana z budżetu państwa i z funduszy Unii Europejskiej i dlatego należy się zastanowić czy efekty działalności euroregionu rekompensują ponoszone koszty czy też współpracę z przygranicznymi regionami należy prowadzić w inny sposób, mocniej powiązać ją z władzami samorządowymi. Przemawia za tym konieczność wybudowania połączeń drogowych i kolejowych między Karkonoszami a Saksonią. Droga przez Zgorzelec do Jeleniej Góry jest drogą okrężną i bardzo długą, dlatego powinno się także rozważyć inne połączenie. Najkrótsze połączenie jest z Zittau do Świeradowa a połączenie kolejowe ze Szklarskiej Poręby do Liberca i Zittau.

Uważam że Polska jest za biedna by finansować mało sprawny twór jakim jest Euroregion Nysa, w zarządzaniu którym politycy znajdują atrakcyjne posady. Dlatego powinno się znaleźć inną, bardziej efektywną płaszczyznę współpracy między regionami przygranicznymi Polski, Czech i Niemiec, która jest w obecnej dobie niezbędna.

Źródło: REGION Europy nr12