• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Energia odnawialna

Niektóre regiony, takie jak np. Kotlina Jeleniogórska, zostały wyposażone przez naturę w rozległe możliwości do wytwarzania energii elektrycznej i energii wód termalnych. Na tym obszarze wytwarzać energię elektryczną można w dwojaki sposób - poprzez elektrownie wiatrowe i małe elektrownie wodne, niskospadowe lub przepływowe. Małe elektrownie wodne w terenie górzystym mogą być zainstalowane na rzekach, w których nurt jest dość szybki i mają stopnie wodne, nie większe jak dwa metry wysokości, czy po odpowiednim przygotowaniu dna rzeki, jako przepływowe. Takie elektrownie wodne w przeszłości były eksploatowane na rzekach Kotliny Jeleniogórskiej.

Zalety elektrowni wodnych

  • nie zanieczyszczają środowiska a nawet powodują napowietrzenie wykorzystywanej wody, oraz zatrzymują na kratach jazów większe zanieczyszczenia, co powoduje podniesienie czystości wody płynącej rzeką
  • mogą być instalowane w licznych miejscach na małych ciekach wodnych
  • okres projektowania i wybudowania nie dłuższy jak 1-2 lata - wyposażenie jest dostępne
  • powszechność, a technologia budowy jest dobrze opanowana
  • prostota techniczna powoduje wysoką niezawodność i długą żywotność
  • wymagają nielicznego personelu i mogą być sterowanie zdalnie
  • zasilanie w energię elektryczną odbiorców w najbliższej okolicy co zmniejsza koszty przesyłu energii.

Elektrownie wiatrowe

Innym czystym źródłem energii elektrycznej są elektrownie wiatrowe, które nasi zachodni sąsiedzi, bardzo często wykorzystują jako źródła prądu, wspomagające system energetyczny kraju. Elektrownie takie posiadają generatory wytwarzające prąd o mocy od 125÷200 kW. Do rozruchu tych elektrowni potrzebna jest prędkość wiatrów 2,5÷3,0 m/s  tj. 9,0 ÷10,8 km/h, natomiast najefektywniejsza praca tych prądnic jest przy wiatrach wiejących z prędkościami od 8÷16 m/s  tj. 28,8 ÷ 57,6 km/h. W zależności od typu prądnicy, wiatry wiejące z prędkościami jeszcze większymi  od 72,0÷90,0  km/h powodują automatycznie unieruchomione śmigieł tych elektrowni. Warunkiem efektywności ekonomicznej tych maszyn, jest praca przez około 290 dni w roku. Zalety takich prądnic są podobne jak małych elektrowni wodnych. Wadą jest duży koszt zakupu gotowych urządzeń.

Wody termalne

Bardzo zasobnym źródłem energii w Kotlinie Jeleniogórskiej a szczególnie w Jeleniej Górze są duże pokłady wód termalnych, o temperaturze wypływu 78oC. W Cieplicach wody te zalegają na dwóch poziomach, jeden poziom to wody powyżej głębokości 700m a drugi poziom zalegania wód geotermalnych to głębokość zbliżona do 1200 m. Skład chemiczny tych wód jest podobny, co oznacza że obydwa zbiorniki mają ze sobą połączenie. Zasobność tych wód jest bardzo duża, ponieważ wody o podobnym składzie chemicznym odkryto w Wojcieszycach, na terenach zbliżonych do Piechowic. Obecnie konstruowane wymienniki ciepła posiadają taką sprawność, że różnica temperatur wody ogrzewanej w stosunku do wody ogrzewającej - geotermicznej wynosi tylko o 6 ÷ 8oC. Gdy złoże wód geotermalnych jest rozpoznane a ciśnienie wypływu nie przekracza 25 barów, to koszt zastosowania tych wód do ogrzewania wody technologicznej jest niewielki.

Źródło: REGION Europy nr23