• Piłkoszalony

    Polska piłka nożna i ja: bilans życia.
  • Kto tu jest Niemcem?

    Ljuba, Perse i Mehmet żyją i pracują w Niemczech, bo tak wyszło. Są obywatelami Niemiec, ale nie czują się Niemcami.
  • Niemieckie media - Kupieni dziennikarze

    “Kupieni dziennikarze. Jak niemieccy politycy, tajne służby i finansiści wpływają na media w Niemczech” - książka Udo Ulfkotte miała od 2014 roku już 6 wydań.
  • BANKSTERZY

    Banksterzy to tacy ludzie, którzy oferują parasol, kiedy świeci słońce. Ale jak tylko zacznie kropić, to ten parasol zabierają.
  • Riese mroczny olbrzym

    Góry Sowie są górami tajemnic. Znajduje się tam wiele kompleksów podziemnych korytarzy i hal. Co chcieli w nich umieścić hitlerowcy? Fabrykę broni rakietowej czy centra badawcze nad bronią atomową lub kwaterę główną samego Hitlera?
  • Pamiętniki Hitlera - Fałszerstwo stulecia!

    Spokojnie przyjąłem karę za własną głupotę, bo dałem się nabrać fałszerzowi Konradowi Kujauowi. Wkurzało mnie tylko podłe zachowanie redakcji i kierownictwa wydawnictwa, dla których przez 30 lat ryzykowałem zdrowie i życie — mówi Gerd Heidemann.
  • Alternatywa dla Niemiec

    Opinie, które jeszcze 10 czy 20 lat temu można było wyrażać bez problemów, w dzisiejszych czasach szybko są odrzucane jako populistyczne, radykalne, bez serca, niemoralne, itp. - mówi Frauke Petry.

Aktywne 9 miesięcy

Czterdzieści dwa kilometry ma do przejścia każda przyszła mama, dlaczego właśnie tyle? Ponieważ wydatek energetyczny porodu porównywany jest do przejścia maratonu. Jest to spory wysiłek dla organizmu, do którego warto się zawczasu przygotować. W jaki sposób? Proponujemy ćwiczenia.

Badania naukowe wykazały, że wydolność oddechowa i fizyczna kobiety w ciąży nie odbiega od normy, a nawet w okresie między 25 a 32 tygodniem wydolność fizyczna jest większa niż zwykle. Organizm kobiety szybko adoptuje się do nowych warunków związanych z rozwojem dziecka i przysposabia do większego wysiłku fizycznego. Jednak kolejne etapy ciąży wiążą się z przyrostem masy wagi ciała, a co za tym idzie wydatek energetyczny organizmu jest większy podczas wysiłku niż normalnie, szybciej męczą się mięśnie. Dla poprawienia kondycji mięśni i układu kostnego dla dobrego samopoczucia - ćwiczenia w ciąży są zalecane przez lekarzy. Dbałość o dobrą formę to nie jedyny motyw, którym kierują się kobiety w ciąży. Co jeszcze skłania je do podjęcia aktywności? Ćwiczenia fizyczne, najlepiej pod okiem fachowego instruktora wzmacniają kręgosłup przez co pomagają uniknąć bólu pleców, wspomagają przemianę materii, zapobiegają otyłości, powstawaniu obrzęków i żylaków, niwelują także wahania nastrojów, poprawiają krążenie krwi. Kobieta ćwicząca lepiej znosi wysiłek fizyczny podczas ciąży i samego porodu i szybciej odzyskuje sprawność fizyczną i równowagę psychiczną po porodzie. Stwierdzono pozytywny wpływ gimnastyki na stan noworodka i laktację u jego mamy.

Kto ćwiczyć nie powinien

Podjęcie decyzji o uprawianiu sportu w czasie ciąży powinna poprzedzić konsultacja u lekarza ginekologa-położnika. To on stwierdzi, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania aktywności fizycznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ uprawianie gimnastyki na własną rękę nie zawsze może być korzystne dla zdrowia naszego i dziecka. Ćwiczenia nie są wskazane dla kobiet, u których występują: krwawienia w ciąży, niewydolność szyjkowo – ciśnieniowa, ciężkie postacie gestozy ciążowej, nadciśnienie, cukrzyca, zaawansowana niedokrwistość, zapalenie nerek, ciąża mnoga i infekcje.

Nie tylko efektowne zdjęcie USG

Agata - przyszła, młoda mama poszukuje doświadczonego instruktora i bezpiecznego zestawu ćwiczeń, który pozwoli jej trzymać formę oraz złagodzić niedogodności ciąży i przygotować się do macierzyństwa. Jednak jest nowicjuszką w tej dziedzinie i chciałaby zaczerpnąć informacji, jak aktywnie spędzić pozostałe 6 miesięcy, tak, aby ćwiczenia były bezpieczne dla jej zdrowia i dziecka. - Maluszek wygląda ślicznie – zwierza się Agata i pokazuje zdjęcie USG- jeszcze nie wiadomo, czy to chłopiec, czy dziewczynka. Wiadomo na pewno, że ma mądrą mamę, która prowadzi spokojny tryb życia, dba o zdrowie, racjonalnie odżywia się i regularnie odwiedza lekarza. Śladem przyszłej młodej mamy podążamy w poszukiwaniu odpowiednich ćwiczeń.

Rozważamy wariant gimnastyki w domu

Kiedy już wiemy, że ciąża prawidłowo się rozwija, tak, jak w przypadku naszej bohaterki Agaty, rozważamy, co będzie dla nas bardziej korzystne i satysfakcjonujące, czy ćwiczenia w domu, czy pod czujnym okiem instruktora na sali treningowej. Ideałem byłyby indywidualne ćwiczenia z instruktorem, ale niestety wiążą się ze sporym wydatkiem. Wariant „domowy” ma tę zaletę, że nic nie kosztuje, albo kosztuje o wiele mniej. Wskazane jest ćwiczyć codziennie aż do 8 miesiąca ciąży, o ile lekarz prowadzący uzna, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. W 9 miesiącu gimnastykę należy ograniczyć. Szczególnie zalecany jest ruch na świeżym powietrzu: spacery, wędrówki pisze, czasami jazda na rowerze, ale nie we wszystkich przypadkach, gimnastyka i pływanie. Biegi dopuszczalne są tylko wtedy, jeśli kobieta trenowała je przed zajściem w ciążę.

Nie zaleca się uprawiania sportów, które narażają nas na wstrząsy, uderzenia bądź upadek i zranienia. Do ryzykownych dyscyplin sportowych należą m.in.: jazda konna, tenis, jazda na nartach, wspinaczka górska, surfing, nurkowanie, żeglarstwo, sporty motorowe i sporty walki. Agata zdecydowała się na aktywność fizyczną pod okiem fachowego instruktora, uważa, że zmotywuje ją do ćwiczeń i będzie czuła się bezpieczniej pod jego opieką.

Świadomość macierzyńska na medal

Wachlarz ofert na rynku jest szeroki, świadome macierzyństwo, któremu towarzyszy dbałość o formę i zdrowie jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem. Kluby fitness wychodzą na przeciw potrzebom klientów i proponują różne formy aktywności ruchowej.

– Zmieniła się świadomość kobiet planujących macierzyństwo, z naszych obserwacji wynika, że jest coraz więcej chętnych kobiet, które chcą ćwiczyć w czasie ciąży, dlatego uruchamiamy na większą skalę program dla przyszłych mam – twierdzi Magda Rodak, menadżer Fitness dla Kobiet z warszawskiego Gymnasionu. - Chcielibyśmy udowodnić, że ciąża to kolejny etap życia kobiety, w którym może być aktywna i dbać o swoją formę – dodaje p. Magda. Odsyła nas do eksperta w tej dziedzinie, którym niewątpliwie jest Katarzyna Sempolska, autorka programu skierowanego do kobiet w ciąży „Aktywne 9 miesięcy”. Właśnie na bazie tego programu pracuje wiele fitness klubów w tym i wspomniany Gymnasion.

Źródło: REGION Europy nr18